Ekonomia

AKKZHE: Insittucionet tė pėrdorin prodhime vendėse

Bota Sot | 02.10.2012 17:24
AKKZHE: Insittucionet të përdorin prodhime vendëse

Anėtarėt e Kėshillit Kombėtar pėr Zhvillim Ekonomik kanė vendosur qė tė fusin nė funksion kėrkesėn e kamotshme pėr t’i dhėnė mė shumė hapėsirė prezencės sė prodhimeve vendėse brenda institucioneve. Ministrja e Tregtisė dhe e Industrisė, Mimoza Kusari-Lila, ka thėnė se brenda njė periudhe tė shkurtė kohore do tė dihet se cilat prodhime dhe shėrbime tė vendit do tė mund tė mbulojnė kėrkesėn e institucioneve vendėse pėr t’u furnizuar me to. Nė takimin e 5-tė tė kėtij kėshilli ėshtė miratuar udhėzuesi pėr rishikimin e lejeve dhe licencave, si dhe pėr masat e marra me qėllim tė pėrmirėsimit tė rangimit tė Kosovės nė raportin e Bankės Botėrore “Doing Business”.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia