Ekonomia

Investimet nė basenin e Drinit, tryezė me ekspertėt

Bota Sot | 10.09.2012 17:19
Investimet në basenin e Drinit, tryezë me ekspertët

Mediu: Deri tani janė investuar rreth 10 milionė dollarė

Investimet nė basenin e Drinit, kanė mbledhur nė Tiranė pėrfaqėsues dhe ekspertė tė vendeve ku kalon ky lumė. Ministri i Mjedisit, Fatmir Mediu, u shpreh se deri tani nė kėtė basen janė investuar rreth 10 milionė dollarė. Sipas tij, dėmet ekonomike qė vijnė nga katastrofat natyrore, janė shpeshherė mė tė mėdha se kapacitetet e investimeve. Pėr kėtė arsye ai u ka kėrkuar edhe pjesėmarrėsve nga shtete e tjera tė kenė politika tė qarta pėr parandalimin e emergjencave.

“Tė gjithė sė bashku jemi dėshmitarė tė dėmeve ekonomike dhe mjedisore qė shkaktuan pėrmbytjet nė rrjedhėn e poshtme tė lumit Drin dy vite mė parė.
Kjo situate tregoi se veē tė tjerave dėmet qė po pėsojnė dhe mund tė pėsojnė nė tė ardhmen ekonomitė tona nga fenomene natyrore janė shumė tė mėdha.
Po ashtu kjo situatė tregoi se nė disa aspekte u konstatuan gabimet dhe neglizhencat njerėzore nė parashikimin e masave tė veēanta tė mbrojtjes dhe tė parandalimit tė pėrmbytjeve dhe tė dėmeve qė vijnė prej tyre”- deklaroi Minsitri i Mjedisit.

Kjo situatė e vėshtirė pėrveē se njė solidariteti njerėzor, solli dhe afirmoi njė sėrė bashkėpunimesh nė nivel qendror, lokal dhe atė ndėrkufitar.

Pėr tė sjellė njė kėndvėshtrim tė ri dhe njė pėrgjegjėsi tė re pėr ti pėrballuar kėto situate dhe pėr ti ndaluar dėmet ekonomike sociale dhe mjedisore, ministria e mjedisit, sė bashku me GIZ, organizuan njė tryezė me ekspertė ndėrkombėtarė me temė “Pershtatja ndaj ndryshimeve klimaterike ne basenin e Drinit” dhe “Krijimi I sistemeve te paralajmerimit te hershem ndaj permbytjes per pjesen e poshtme te Drinit”.

Falė bashkėpunimit me qeverinė e Malit tė zi, qeveria shqiptare ka investuar 10 mln dollarė nė pėrballjen e pėrmbytjeve nė zonėn e Bunės, e cila lidhet nė mėnyrė tė natyrshme me basenin e Drinit.
Edhe ky forum i mendimit tė ekspertėve pritet tė sjellė tė tjera bashkėpunime tė frytshme pėr parandalimin e situatave tė tilla siē pėrjetuam nė dimrin e vitit 2010 2011.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia