Ekonomia

Dervishaj: Tė premten tenderi pėr privatizimin e katėr HEC-eve

Bota Sot | 10.09.2012 17:15
Dervishaj: Të premten tenderi për privatizimin e katër HEC-eve

E hėna, afati i fundit i dorėzimit tė ofertave pėr Bistrica 1 dhe Bistrica 2

Mbyllet afati i dorėzimit tė ofertave pėr privatizimin e hidrocentraleve Bistrica 1 dhe Bistrica 2. Zėvendėsministri i Ekonomisė, Sokol Dervishaj njoftoi publikisht se seanca publike e hapjes sė ofertave do tė shtyhet nė kohė. Po ashtu, ai informoi se dita e enjte ėshtė afati i fundit pėr paraqitjen e ofertave pėr blerjen edhe tė dy hidrocentraleve tė tjerė, “HEC Ulėz- Shkopet”.
Tenderi publik pėr tė katėrt hidrocentralet do tė zhvillohet nė dy senca ditėn e premte, nė14 shtator.

Gjithashtu zv/ministri Dervishaj ka garantuar se procesi i privatizimit tė Albpetrolit do tė bėhet nė mėnyrė transparente.
Ai kėrkoi nga mediat tė mos spekulojnė nė lidhje me privatizimin e kėsaj shoqėrie duke shtuar se ēdo vendim do tė bėhet publik nė kohėn e duhur.

Tenderi pėr shitjen e Albpetrol u mbajt nė datėn 7 shtator, ku u ofruan 6 kompani pėr blerejne kompanisė. Oferta mė e lartė ekonomike ishte ajo e kompanisė amerikane Silk Road Equaity, prej 850 milionė euro.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia