Bota

SHBA e hapur pėr negociata me Iranin

Bota Sot | 24.10.2012 09:09
SHBA e hapur për negociata me Iranin

Shtėpia e Bardhė tha se presidenti Barack Obama ėshtė i hapur pėr tė zhvilluar bisedime dypalėshe me Iranin nė lidhje me programin bėrthamor tė Republikės Islamike, por se negociata tė tilla nuk janė planifikuar aktualisht.

Zėdhėnėsi Jay Carney tha tė martėn se administrata Obama ėshtė “e hapur pėr negociatat nėse edhe iranianėt janė serioze nė lidhje me zhvillimin e negociatave.”

Edhe SHBA-ja, edhe Irani kanė mohuar mė herėt njė raport tė “New York Times”, i cili thoshte se Shtetet e Bashkuara dhe Irani kanė rėnė dakord nė parim pėr negociatat.

Gjatė debatit tė fundit presidencial Obama tha se ai pėr njė kohė tė gjatė ia ka ofruar Iranit mundėsinė e diskutimeve dypalėshe.

Obama tha gjithashtu se SHBA-tė mbėshtesin sanksionet ndėrkombėtare, qė tashmė kanė nisur tė japin efektin e tyre, duke goditur ekonominė iraniane.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota