Media zvicerane: Granit Xhaka pengohet nga skocezët, gjermanët e ngacmojnë

Nga: K.Goca Më: 20 qershor 2024 Në ora: 13:50
Granit Xhaka

Kombëtarja e Zvicrës ka barazuar me rezultat 1:1 me Skocinë, në ndeshjen e xhiros së dytë të Grupit A të Kampionatit Evropian në futboll.

“Një faktor i mundshëm është Granit Xhaka, i cili u pengua vërtet nga skocezët.

Nëse krahasoni statistikat e kapitenit të kombëtares, vihet re se ai kishte dukshëm më pak ndikim në lojën e Zvicrës.

31-vjeçari ka pas ‘vetëm’ 66 kontakte me top (0.72 në minutë), pas 99 (1.10 në minutë) ndaj hungarezëve.

Megjithatë: Vetëm Schar ishte më shumë me top kundër Skocisë (74 kontakte).

Por edhe për sa i përket kalimeve, Xhaka nuk ishte aq i fortë sa në ndeshjen startuese të Zvicrës.

Kundër hungarezëve ai realizoi 76 nga 85 pasime (89.41 për qind), ndërsa ndaj skocezëve 41 nga 51 pasime (80.39 për qind).

Për krahasim: norma mesatare e kalimeve të Xhakës në sezonin e fundit të Bundesligës ishte 93 për qind”, shkruan mediumi zviceran “Blick”.
Gjermanët tallen me Xhakën

Megjithatë, harta e nxehtësisë tregon: Xhaka ishte përsëri i gjithëpranishëm në fushë.

Motori i mesfushës e bëri punën e tij si në mbrojtje ashtu edhe në sulm. “Megjithatë, ka tallje kundër tij dhe kombëtares nga Gjermania.

“Asnjë faktor! “Është kaq e lehtë për Gjermaninë të eliminojë Granit Xhakën”, është titulli në portalin "spox".

Scott McTominay (27) është përgjegjës kryesor për këtë, pasi ai këmbë për këmbë e nxori nga loja lojtarin Leverkusenit.

Kapiteni i Gjermanisë Ilkay Gündogan (33) mund të synonte Xhakën”, shkruan mes të tjera media zvicerane.