Tour de France 2012

Wiggins mbret nė “Tour de France”

Bota Sot | 22.07.2012 18:09 • Alban Lumi
Wiggins mbret në “Tour de France”

Bradley Wiggins ėshtė bėrė ēiklisti i parė nga Britania e Madhe qė ka dal fitues nė garėn mė prestigjioze tė ēiklizmit, “Tour de France”. Ndėrkaq njė tjetėr garues i skuadrės britanike “Sky”, Mark Cavendish e fitojė etapėn e 20-tė, tė fundit, pėr kėtė edicion.

Nė dominimin e plot tė ēiklistėve britanik ka ra sipari i edicionit tė 99-tė nė “Tour de France”. Mark Cavendish edhe njė herė dėshmoi se ėshtė i pakonkurrentė nė garėn e sprintit,e cila pėrfundon nė Paris. Pėr tė katėrtėn herė me radhė, ai ia doli tė kaloi i pari cakun, nė kėtė garė e cila ėshtė e gjatė 120 km. Cavendish shpėrtheu nė pjesėn e dytė tė garės, duke e pėrmbyllur atė pėr 3 orė, 8 minuta e 7 sekonda. Ndėrkaq pas tij pėrfundoi sllovaku, Petar Sagan derisa i treti e pėrfundoi kėtė garė Matthew Harley Goss.

Kampioni i ri i “Tour de France”, Bradley Wiggins me menēuri e menaxhoi situatėn, ai edhe pse nuk e pėrfundoi garėn e fundit sė paku nė mesin e dhjetė tė parėve, pas 23 ditėsh doli i pari nė renditje, duke bėrė tė tijėn pėrfundimisht fanellėn e verdhė sa i pėrket edicionit tė sivjetmė tė kėtij Turi...Wiggins thuajse e siguroi njė ditė mė parė, titullin e ri, kur edhe e mbylli garėn nė kronometėr nė pozitėn e parė, ndėrkaq ai e nė renditjen e pėrgjithshme nė fund qėndron me kohėn prej 87 orėve, 34 minuta e 42 sekonda. Pas tij pėrfundoi shoku i skuadrės,

Christopher Froome, me 3 minuta e 21 sekonda pas tij. Derisa italiani, Vincenzo Nibali pėrfundoi i treti me 6 minuta e 19 sekonda vonesė pas kampionit tė ri. Kampioni i edicionit tė kaluar, Cadel Evans dėshpėroi tėrėsisht kėtė radhė. Ai pėrfundoi i shtati nė renditjen e pėrgjithshme me 15 minuta e 51 sekonda pas Wiggins.
Ky i fundit, 32 vjeēar do tė hy nė histori tė ēiklizmit britanik, pasi ėshtė bėrė garuesi i parė nga ky vend qė ka fituar epitetin e ēiklistit mė tė mirė nė “Tour de France”. pas kėtyre rezultateve impresive, Britania e Madhe me tė drejt pret qė tė fitoi edhe medalje olimpike nė olimpiadėn “Londra 2012”, qė do tė nis pas pesė ditėsh nė kryeqytetin anglez.

Rezultatet e etapės sė 20-tė

Mark CAVENDISH 03h08'07"
Peter SAGAN +00'00"
Matthew Harley GOSS +00'00"
Juan Jose HAEDO +00'00"
Kris BOECKMANS +00'00"
Gregory HENDERSON +00'00"
Borut BOZIC +00'00"
André GREIPEL +00'00"
Edvald BOASSON HAGEN +00'00"
Jimmy ENGOULVENT +00'00"

Renditja e pėrgjithshme

1. Bradley WIGGINS 87h34'42''
2. Christopher FROOME +03'21''
3. Vincenzo NIBALI +06'19''
4. Jurgen VAN DEN BROECK +10'15''
5. Tejay VAN GARDEREN +11'04''
6. Haimar ZUBELDIA +15'43''
7. Cadel EVANS +15'51''
8. Pierre ROLLAND +16'31''
9. Janez BRAJKOVIC +16'38''
10. Thibaut PINOT +17'17''


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus