Tour de France 2012

Voeckler fitues nė etapėn e 16-tė - Wiggins mbetėt nė krye

Bota Sot | 18.07.2012 20:04 • Alban Lumi
Voeckler fitues në etapën e 16-të - Wiggins mbetët në krye

Francezi Thomas Voeckler ka dal fitues nė etapėn e 16-tė nė Tour de France. Ai kaloi 197 kilometra pėr kohėn prej 5 orė, 35 minuta e 2 sekonda, nė etapėn qė karakterizohet kryesisht nė pjesėn malore.

Ēiklisti francez, Thomas Voeckler ka ngadhėnjyer nė etapėn e 16-tė nė Tour de France, nė etapėn nė tė cilėn nga starti e nisėn 155 garues, mungoi Frank Shleck pėr shkak dėnimit nga arbitrat pėr pėrdorim substancash stimuluese tė palejueshme. Njė grup prej 38 ēiklistėsh u shkėputėn shpejt pas nisjes, ē’ka pėrcaktoi mė pas se fituesi do tė pėrcaktohej pikėrisht kėtu. Nė ngjitjen finale, Voeckler siguron njė avantazh pėr 1 minuta nga 4 ndjekėsit, Voigt, Vinokourov, Izaguirre dhe Sorensen. Ky i fundit do tė kalonte vijėn e finishit i dyti, ndėrkohė qė mbajtėsi i fanellės sė verdhė, britaniku Bradley Wiggins u rendit nė vendin e 12-tė, 7 minuta e 9 sekonda me vonesė. Megjithatė, mundi tė mbajė Wiggins fanellėn e verdhė edhe pėr etapėn e 17-tė, e cila mbahet nė Bagneres de Luchon-Peyragudes, e gjatė 143.5 kilometra. Shoku i skuadrės sė Wiggines, Christopher Froome ende mbanė pozitėn e dytė nė renditjen epėrgjithshme, me 2 minuta e 5 sekonda pas liderit. Ndėrkaq nė pozitėn e tretė Vincenzo Nibali me 2 minuta e 23 sekonda mbetėt nė pozitėn e tretė, ndėrkaq kampioni i edicionit tė fundit Cadel Evans tani ka zbritur nė pozitėn e shtatė dhe vetėm ndonjė mrekulli e madhe do tė bėnte qė ai sėrish tė mbrojė titullin, pasi ka mbetur 8 minuta e 6 sekonda pas vendit tė parė.

Rezultatet e etapės sė 16-tė

1.Thomas VOECKLER 05:35:02
2. Chris Anker SORENSEN +01:40
3. Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI +03:22
4. Alexandre VINOKOUROV +03:22
5. Brice FEILLU +03:58
6. Jens VOIGT +04:18
7. Daniel MARTIN +06:08
8. Simone STORTONI +06:08
9. Gianpaolo CARUSO +06:08
10. Laurens TEN DAM +06:11

Renditja e pėrgjithshme

1. Bradley WIGGINS 74h15'32''
2. Christopher FROOME +02'05''
3. Vincenzo NIBALI +02'23''
4. Jurgen VAN DEN BROECK +05'46''
5. Haimar ZUBELDIA +07'13''
6. Tejay VAN GARDEREN +07'55''
7. Cadel EVANS +08'06''
8. Janez BRAJKOVIC +09'09''
9. Pierre ROLLAND +10'10''
10. Thibaut PINOT +11'43''


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus