Teknologjia

Apple prezanton zyrtarisht iPad Mini

Bota Sot | 24.10.2012 09:20
Apple prezanton zyrtarisht iPad Mini

Mė nė fund erdhi dita e shumėpritur: Apple ka prezantuar iPad Mini-n. Ashtu siē kuptohet edhe nga vetė emri, ėshtė njė version mė i vogėl i tė famshmit iPad, me njė ekran 7.9 inē. Modeli i ri vjen nė dy ngjyra: tė bardhė dhe tė zezė.

Ekrani pothuajse 8 inē ka njė aspect ratio 4:3 dhe sigurisht qė i jep tabletit njė avantazh konkurrues mbi llojet e tjerė tė tabletėve 7 inē. Sipėrfaqja ėshtė 29.6 inē2 nga 21.9 qė ėshtė nė njė tablet 7 inē me 16:9. Ka gjithashtu tė njėjtin rezolucion si iPad-i dhe iPad 2, 1,024 x 768.

iPad Mini ėshtė 71 mm i hollė

iPad Mini ka njė ēip A5, tė njėjtė me atė tė iPod touch-it aktual. Kamera e pėrparme ėshtė 720p, ndėrsa ajo e prapme ėshtė 5-megapiksel.

Pėrfshin edhe karikuesin e ri tė Apple (new Lightning connector), qė u prezantua pėr herė tė parė pėr iPhone 5. Peshon 310 gram, qė do tė thotė pothuajse sa gjysma e iPad-it.Ėshtė gjithashtu edhe 71 mm i hollė.

Ēmimi pėr iPad Mini fillon nga 329 $ pėr versionin vetėm me Wi-Fi dhe me hapėsirė 16 GB. Modelet me kapacitet mė tė lartė si dhe opsion 4G LTE janė po ashtu tė disponueshme. Ēmimet variojnė si mė poshtė:

Pėr versionet vetėm me Wi-Fi:

- 329 $ pėr 16 GB

- 429 $ pėr 32 GB

- 529 $ pėr 64 GB

Pėr versionet edhe me rrjet 4G:

- 459 $ pėr 16 GB

- 559 $ pėr 32 GB

- 659 $ pėr 64 GB

Eventi pėr prezantimin e iPad Mini-t u mbajt nė San Jose, Kaliforni

Porositjet paraprake fillojnė mė 26 tetor. Pajisjet me Wi-Fi fillojnė tė shpėrndahen mė 2 nėntor ndėrsa ato me 4G dy javė mė vonė. Mbėshtjellėsi i jashtėm vjen nė ngjyra tė ndryshme, ashtu si dhe iPad-i, duke pėrfshirė blu, jeshile, pink dhe tė zezė.

iPad Mini u prezantua tė martėn nė eventin e pėrgatitur posaēėrisht pėr tė nga shefi i marketingut nė Apple, Phil Schiller, i cili e hapi fjalimin me shprehjen “Kemi edhe diēka tjetėr pėr t’ju treguar.” Eventi u mbajt nė San Jose, Kaliforni. (PCWorld Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia