Teknologjia

BE-ja planifikon 12 milion € pėr tė ndihmuar ish-punonjėsit e Nokia-s

Bota Sot | 23.10.2012 14:35
BE-ja planifikon 12 milion € për të ndihmuar ish-punonjësit e Nokia-s

Bashkimi Europian ka planifikuar 12 milion € pėr tė ndihmuar ish-punonjėsit e Nokia-s dhe Flextronic tė cilėt janė tė pa punė.

Paratė tė cilat vijnė nga EGF, do tė harxhohen nė tri shtete europiane si nė Rumani, Danimarkė dhe Finlandė, pėr tė ndihmuar ish- punėtorėt e kompanisė pėr tu kthyer nė vende tė ndryshme pune. 2.9 milion € do tė shkojnė pėr 1416 punėtorėt nė Rumani, tė cilėt mė parė punonin nė njėrėn fabrikė aty, kurse 5.3 milion € do tė shkojnė pėr 1 000 punėtorėt nė fabrikėn e Nokia Salo.

Fabrika e Nokia-s e cila ndodhet nė Finlandė, u mbyll mė herėt kėtė vit, duke u larguar nga puna qindra punonjės. Prodhuesi i telefonave hoqi 30 000 punonjės vetėm nė vitin 2012.

Ish-punonjėsit do tė kenė mbėshtetje financiare nėse dėshirojnė tė hapin bizneset e tyre

Ish- punėtorėt do tė pėrfitojnė nga ky financim i EGF, ndėrkohė qė fabrikat e Nokia-s po kalojnė nga Europa nė Azi.

Paratė do tė pėrdoren pėr tė ri trajnuar ish-punonjėsit dhe pėr ti mėsuar se si tė gjejnė punė.

Ata do tė marrin kėshilla karriere dhe gjithashtu ndihmė financiare nėse duan tė hapin bizneset e tyre personale. (PCWorld Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia