Kaliforni, përdoruesit e iPhone padisin Apple - Bota Sot
Kaliforni, përdoruesit e iPhone padisin Apple

Teknologji

E hënë, 29 gusht 2016

Kaliforni, përdoruesit e iPhone padisin Apple

Më: 23 tetor 2012 Në ora: 13:36

Marrëveshja mes Apple dhe AT&T e cila ka filluar në vitin 2007 është përsëri shënjestër e proceseve gjyqësore.

Padia ndaj Apple u paraqit nga përdoruesit e iPhone në Gjykatën e Qarkut, Kaliforni, me pretendimin se kompania ka “mbyllur” pajisjet e tyre, duke mos bërë të mundshme përdorimin e ndonjë operator tjetër telefonik përveç AT&T.

Pajisjet e para iPhone të Apple, iPhone 2 G, 3 G dhe 4 mund të punonin vetëm me AT&T, nëse nuk e kishin një kod special që ja bën “unlock” pajisjes, në mënyrë që atëherë të mund të punojë me një SIM të një operatori tjetër.

Zyrtarët e Apple nuk kanë reaguar për këtë padi

Kompania Apple më vonë filloi të bënte kontrata për iPhone 4 të cilët punonin me Verzion, kurse në vitin 2011 filloi të shiste iPhone të hapur pra që nuk kanë nevojë që tu bëhet "unlock", kurse ende plotësisht Apple nuk i ka hapur iPhone, sepse iPhone 5 dhe 4S punojnë vetëm me tre operatorë.

Zyrtarët e Apple nuk kanë pranuar që të flasin për këtë temë, por le të shpresojmë që Apple ti bëjë iPhone të gatshëm dhe për operatorët e tjerë. (PCWorld Albanian)

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test