Teknologjia

Kaliforni, pėrdoruesit e iPhone padisin Apple

Bota Sot | 23.10.2012 13:36
Kaliforni, përdoruesit e iPhone padisin Apple

Marrėveshja mes Apple dhe AT&T e cila ka filluar nė vitin 2007 ėshtė pėrsėri shėnjestėr e proceseve gjyqėsore.

Padia ndaj Apple u paraqit nga pėrdoruesit e iPhone nė Gjykatėn e Qarkut, Kaliforni, me pretendimin se kompania ka “mbyllur” pajisjet e tyre, duke mos bėrė tė mundshme pėrdorimin e ndonjė operator tjetėr telefonik pėrveē AT&T.

Pajisjet e para iPhone tė Apple, iPhone 2 G, 3 G dhe 4 mund tė punonin vetėm me AT&T, nėse nuk e kishin njė kod special qė ja bėn “unlock” pajisjes, nė mėnyrė qė atėherė tė mund tė punojė me njė SIM tė njė operatori tjetėr.

Zyrtarėt e Apple nuk kanė reaguar pėr kėtė padi

Kompania Apple mė vonė filloi tė bėnte kontrata pėr iPhone 4 tė cilėt punonin me Verzion, kurse nė vitin 2011 filloi tė shiste iPhone tė hapur pra qė nuk kanė nevojė qė tu bėhet "unlock", kurse ende plotėsisht Apple nuk i ka hapur iPhone, sepse iPhone 5 dhe 4S punojnė vetėm me tre operatorė.

Zyrtarėt e Apple nuk kanė pranuar qė tė flasin pėr kėtė temė, por le tė shpresojmė qė Apple ti bėjė iPhone tė gatshėm dhe pėr operatorėt e tjerė. (PCWorld Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia