Teknologjia

Apple mund tė mos prodhojė mė iPad 2 pas lanēimit tė iPad Mini

Bota Sot | 23.10.2012 12:56
Apple mund të mos prodhojë më iPad 2 pas lançimit të iPad Mini

Me planifikimin e lanēimit tė versionit tė vogėl tė iPad-it, mund tė ndodhė qė Apple tė mos vazhdojė mė prodhimin e linjės sė iPad 2, pėr t’u pėrqendruar mė tepėr nė modelin e ri.

Eliminimi i iPad 2 mund tė japė edhe njė ide mbi ēmimin qė mund t’i vendoset produktit. Siē raportohet nga analisti i brendshėm i Apple, Rob Cihra, parashikohet qė Apple tė shesė rreth 7 milionė iPad Mini deri nė fund tė vitit.

Prandaj, prodhimi i kėtij tableti, mund tė eliminojė njėrėn linjė tė produkteve tė kompanisė. Ndalimi i prodhimit tė iPad 2 ėshtė nė fakt njė zgjedhje logjike.

Produkti ka njė moshė prej 1 viti e gjysmė, qė ėshtė shumė nė botėn e teknologjisė dhe iPad Mini pritet tė ketė tė njėjtin rezolucion pėr ekranin.

Po ashtu, prezenca e iPad 2 do tė pėrbėnte njė problem pėr mėnyrėn se si do tė pozicionohet iPad Mini nė treg.

iPod touch, i cili ka njė ekran prej 4 inē, ka njė ēmim fillestar prej 299 $. Ndėrsa iPad 2, me njė ekran 9.7 inē, fillon nga 399 $.

Duke marrė parasysh kėto dy produkte, mbetet shumė pak hapėsirė pėr njė pajisje tė ndėrmjetme mes tyre.

Gjithsesi, iPad Mini do tė konkurrojė me tabletė si Kindle Fire HD dhe Nexus 7, tė cilat kanė njė ēmim fillestar prej 199$, qė mund tė jetė mė i lirė se ai i iPad Mini-t. (PCWorld Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia