Teknologjia

Shumė printerė tė Dell dhe HP nuk do tė funksionojnė me Windows RT

Bota Sot | 21.10.2012 13:24
Shumë printerë të Dell dhe HP nuk do të funksionojnë me Windows RT

Hewlett-Packard (HP) dhe Dell kanė publikuar listėn e printerėve qė do tė jenė funksionalė me sistemin operativ tė tabletėve Windows 8 dhe RT.

Nė fillim tė kėtij viti, Microsoft-i deklaroi se disa printerė tė vjetėr nuk do tė punonin me Windows 8 dhe RT.

Ndėrkohė qė lista e printerėve qė nuk janė funksionalė me RT ėshtė e gjatė dhe vihet re qė suportimi pėr Windows 8 ėshtė mė i madh.

Microsoft-i ka shpjeguar se ka modifikuar arkitekturėn e procesit tė printimit, duke e bėrė atė mė tė thjeshtė.

Tabletėt Windows RT, si p.sh Surface, kanė burime tė kufizuara meqenėse procesorėt 32-bit ARM kanė kujtesė deri nė 4GB. Disa aplikacione ekzistuese mund tė punojnė me Windows 8 por jo me RT.

Dy kompanitė kanė dhėnė detaje pėr kėtė problem me printerat

HP ka publikuar listėn e 200 printerėve LaserJet dhe ColorJets si dhe pajisjeve shumė funksionale prej tė cilave vetėm 34 janė plotėsisht funksionalė me Windows RT, ndėrsa pjesa mė e madhe e tyre nuk do tė kenė probleme me Windows 8.

Printerėt dhe pajisjet shumė funksionale qė nuk janė tė pajtueshėm me RT janė gjithsej 83.

Gjithashtu, 83 tė tjera ofrojnė “suport tė kufizuar”, qė do tė thotė se ato nuk mund t’i shfrytėzojnė tė gjitha karakteristikat e avancuara tė printimit. HP nuk ka publikuar ende listėn e printerėve inkjet.

Lista e Dell pėr printerėt lazer dhe inkjet tregon qė vetėm 32 nga 110 tė tillė janė funksional me RT (2 nga 36 inkjet).

Po ashtu, kompanitė e printerėve mund tė mos lanēojnė drajvera pėr tė bėrė funksionalė printerėt e vjetėr me sistemin e ri operativ, nė mėnyrė qė tė rrisin shitjet e produkteve tė tyre tė reja. (PCWorld Albanian)comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia