Teknologjia

Java e iPad Mini-it: Ēfarė tė presim nga Apple

Bota Sot | 21.10.2012 13:18
Java e iPad Mini-it: Çfarë të presim nga Apple

Para disa ditėsh Apple ka dėrguar ftesat e eventit qė do tė mbahet mė 23 tetor nė San Jose, Kaliforni.

Ftesa pėr shtypin hapet me fjalėt “kemi edhe diēka tjetėr pėr t’ju treguar”. Eventi do tė zhvillohet nė California Theater nė orėn 10:00. Por ēfarė mund tė prezantohet kėtė javė?

Pėrveē iPad Mini-t, ka edhe disa pėrditėsime tė tjera qė mund tė lanēohen nė kėtė event.

Mė poshtė PCWorld ju paraqet njė listė tė tyre sė bashku me probabilitetet qė kanė pėr tė ndodhur.

iPad Mini: Po

Ėshtė pothuajse e konfirmuar nga tė gjithė. iPad Mini mendohet se do tė ketė ekran 7.85 inē (jo retina), njė procesor A5 dhe 512GB RAM. Pjesa tjetėr e specifikimeve nuk dihen ende me siguri.

iMac-ė tė pėrditėsuar: Ndoshta++

Mbase Apple do tė prezantojė disa iMac-ė tė pėrditėsuar, por mos prisni njė dizajnim apo shtim tė Retina display. Pėr kėto Apple do tė kishte mbajtur njė event tė veēantė.

Mac Mini i pėrditėsuar: Ndoshta

Me shumė pak mundėsi qė tė kenė njė ridizajnim tė plotė, por ndoshta mund tė prezantohen modele mė tė vogla, me pamje mė tė rinovuar.

Apple HDTV: E pamundur

Nuk mendoni se Apple do tė kishte mbajtur njė event tjetėr pėr lanēimin e njė TV tė tillė?

MacBook Pro Retina 13 inē: Nuk ka shumė mundėsi

Ditėt e fundit janė pėrhapur fjalė nė Twitter se ky event i pėrket pajisjeve tė vogla dhe kėtu pėrfshihet MacBook Pro 13 inē. Megjithatė, historia e Apple tregon se kėto lloj eventesh pėrqendrohen vetėm tek njė produkt, ndėrsa pjesa tjetėr e prezantimit janė gjėra tė vogla. Vėshtirė se Apple do tė devijojė nga qėllimi kryesor pėr tė cilin po mban eventin pėr tė prezantuar njė pajisje kaq tė rėndėsishme si MacBook Pro Retina 13 inē.

iPad i pėrditėsuar: As mos e ėndėrroni

Eventi do tė mbahet pėr iPad Mini-n, jo pėr vėllain e tij “gjigant”.

iTunes i ri: Ka shumė mundėsi

Lajmi pėr iTunes-in e ri u dha nė eventin e iPhone 5 dhe u tha se lanēimi do tė ndodhte nė tetor. Kjo do tė jetė java e fundit e tetorit dhe gjatė kėsaj jave zhvillohet edhe eventi.

Disa thashetheme lidhur me iPad Mini-n:

Ndoshta mund tė quhet "iPad Air" nė vend tė iPad Mini

Meqenėse produktet e holla dhe mė tė lehta, Apple i quan “Air”, ndoshta edhe ky iPad i vogėl mund tė marrė po atė emėr.

iPad Mini me ngjyra: E pamundur

Duke qenė se kjo ėshtė gjenerata e parė e kėtyre pajisjeve, nuk ka shumė mundėsi tė ketė diferencime nė ngjyra.

Ēmimi fillestar 250$: Ka mundėsi

Ēmimet qė sugjerohen sipas thashethemeve janė nga 250 – 350$. (PCWorld Albanian)comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia