Teknologjia

Pas humbjeve, “Google” rikthehet nė bursė

Bota Sot | 20.10.2012 16:52
Pas humbjeve, “Google” rikthehet në bursë

Aksionet e “Google” u pezulluan nga bursa pėr rreth 2 orė e gjysmė, pasi gjiganti i internetit bėri tė ditur bilancin e 3-mujorit tė tretė tė paplotė, mė herėt nga ē'duhej.

Tregėtimi i aksioneve tė “Google” nė bursa u pezullua, pasi njė faqe interneti publikoi tė dhėnat e tremujorit tė tretė tė gjigantėve tė internetit nė faqen e tij nė mėnyrė tė parakohshme.

Gjatė kėtij tremujori, tė ardhurat e “Google” kane regjistruar njė rėnie prej 20% krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė njė viti mė parė, duke rėnė nė 2,18 miliardė dollarė.

Njė shifėr e tillė ėshtė edhe mė e ulėt se parashikimet negative tė ekspertėve.

”Google” fajėsoi kompaninė “RR Donnelly” pėr publikimin e njė tė dhėne jopėrfundimtare tė paautorizuar, pėrpara mbylljes sė bursave dhe afatit kur duhet te publikohej raporti i plote.

Si rrjedhojė e kėtij gabimi, aksionet e kompanisė pėsuan njė rėnie prej 9% nė tregje, duke detyruar “Google” qė tė pezullonte transaksionet, me nje kosto prej qindra milione dollaresh per kompanine.

Nė njė komunikatė, motori i kėrkimit mė popullor nė botė informoi: “Kemi kėrkuar pezullimin e transaksioneve tona nė “Nasdaq”, ndėrsa pėrgatitemi tė finalizojmė dokumentin. Pasi tė finalizohet, do tė publikojmė tė dhėnat e plota pėr tė ardhurat tona, duke rifituar edhe transaksionet e zakonshme tė aksioneve”.comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia