Teknologjia

Hakerėt sulmojnė uebfaqen e njohur GitHub

Bota Sot | 20.10.2012 13:31
Hakerët sulmojnë uebfaqen e njohur GitHub

Uebfaqja e njohur GitHub e cila pėrdoret pėr zhvillimin e shumė projekteve Open Source, mė 18 tetor, u sulmua me DDoS, dhe njė postim nė Twitter e konfirmoi kėtė.

GitHub, projekt i cili pėrdoret dhe pėr zhvillimin e Linux, tė cilin e inkurajon dhe Linus Torvalds, sė pari filloi tė kishte sulme rreth orės 9:05, tė cilėt rezultuan nė disa probleme me lidhjen.

Ky sulm pengoi shumė zhvillues tė projekteve tė ndryshme Open Source. Gjithashtu sulmi ndaj GitHub nuk ishte i vetmi qė ndodhi nga hakerat, pasi mė datė 18 tetor u sulmua dhe Banka Angleze HSBC, servisi e-banking i sė cilės ra pėr disa momente, por fatmirėsisht nuk u vodhėn para nga banka.

Tashmė zyrtarėt e bankės raportuan qė faqja ėshtė kthyer nė shėrbim pėrsėri. (PCWorld Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia