Teknologjia

Si tė kaloni tė dhėnat tuaja nga iOS nė Android

Bota Sot | 20.10.2012 13:30
Si të kaloni të dhënat tuaja nga iOS në Android

Nėse dėshironi tė kaloni nga njė sistem iOS nė njė Jelly Bean, ju shpjegojmė se si.

Kontaktet dhe kalendari

Kalimi i kontakteve dhe kalendarit nga iPhone nė Android ėshtė po aq i thjeshtė sa Google Sync. Nė qoftė se pajisja juaj operon me iOS 3.0 ose mė lart, atėherė keni njė llogari Google apo Gmail, dhe mund ta realizoni direkt nga telefoni juaj:

- Zgjidhni nga iPhone juaj Settings -> Mail, Contacts, Calendars.

- Vendosni njė llogari tė re "Microsoft Exchange" ( nėse po importoni nga Gmail).

- Vendosni adresėn tuaj tė e-mailit dhe tė dhėnat mbi login. Vendosni domainin nėse keni njė tė tillė pėr njė server aktual ME; pėrdoruesit e Gmail mund tė mos e plotėsojnė kėtė fushė.

- Selektoni "Server" dhe mė pas shkruani ose adresėn e serverit ME ose "m.google.com" pėr Gmail.

- Nė fund, zgjidhni ato qė doni tė importoni-Mail, Contacts, Calendars, dhe/ose Reminders—dhe mė pas klikoni Accept.

Tė njėjtėn gjė, mund ta realizoni edhe pėrmes iTunes, vetėm se mund tė kaloni disa fusha tė caktuara tė kontakteve tuaja, si emri, titulli i pozicionit tė punės, e-maili, adresa, numrat e telefonit dhe IM.

- Lidheni iPhone-n tuaj me kompjuterin pėrmes njė kablli USB dhe hapni iTunes

- Selektoni iPhone nga lista nė panelin e majtė dhe selektoni tabin "Info"

- Selektoni "Sync Contacts With" dhe mė pas zgjidhni "Google Contacts" nga menuja drop-down

-Vendosni tė dhėnat e kyējes me Google dhe kur tė kėrkohet, klikoni Apply pėr tė bėrė sinkronizimin.

Gjithė materialet e tjera

Pėr muzikėn, videot dhe fotot, lidheni sėrish iPhone-n tuaj me kompjuterin. Nėse po pėrdorni njė PC, hapni Explorer, gjeni skedarėt qė dėshironi nė telefonin tuaj dhe kopjojini nė desktop.

Pėrdoruesit Mac, mund tė pėrdorin Image Capture pėr tė shkarkuar kėto skedarė nė desktop. Mė pas, lidhni pajisjen tuaj Android dhe transferoni skedarėt nė folderin e duhur. Pėrdoruesit e OSX mund ta bėjnė kėtė gjė duke shkarkuar Android File Transfer Utility. Imazhet dhe videot shkojnė nė folderin DCIM, ndėrsa muzika nė Music.

Njė opsion tjetėr ėshtė edhe ngarkimi i tė dhėnave nė Google Play, ku mund tė ruani deri nė 20 000 kėngė pa pagesė (mund tė bėhet ngarkimi i koleksionit tuaj direkt nga iTunes).

Po ashtu, mund tė pėrdorni edhe Amazon Cloud Player, i cili ka 5GB hapėsirė tė lirė pa pagesė. Ose Spotify. Kalimi i SMS-ve nga iPhone, mund tė realizohet lehtėsisht me My SMS. Ky aplikacion pa pagesė sinkronizon mesazhet tekst ndėrmjet pajisjeve tė ndryshme si telefona, tabletė, laptopė etj dhe funksionon si me Mac ashtu edhe me Windows. Thjesht shkarkoni programin dhe ndiqni instruksionet.

Aplikacionet

Mos harroni se disa tė tilla, si Instagram, Fruit Ninja, apo Flipboard funksionojnė vetėm me iOS. Njė pjesė tė tyre mund t’i gjeni nė Google Play, ose tė paktėn disa versione tė pėrafėrta.

Megjithatė, nė Android mund tė gjeni edhe disa karakteristika qė nuk i gjeni nė Apple si p.sh, widgets. Kėto aplikacione qė shfaqen nė home screen, ju japin akses nė shumė shėrbime si Accuweather Forecasts pėr parashikimin e motit, Radio Playlists dhe aplikacione tė nevojshme tė Android-it si Gmail, Calendar, dhe Voice Search (qė ngjan me Siri-n). Mos harroni edhe Google Maps. (PCWorld Albanian)comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia