Teknologjia

Curiosity kryen testin e parė pėr jetė nė Mars! (video)

Bota Sot | 20.10.2012 00:07
Curiosity kryen testin e parë për jetë në Mars! (video)

Sonda e NASA-s dhe sistemi robotik Curiosity, mori kampionin e parė nga sipėrfaqja e Marsit dhe filloi eksplorimin me aparaturat bashkėkohore qė ai disponon.
Qėllimi kryesor i Curiosity sė bashku me ekipin e menaxhimit tė misionit, ėshtė zbulimi dhe analizimi i pėrbėrjes sė sipėrfaqes sė Marsit. Rėndėsi i ėshtė dhėnė zbulimit tė pėrbėrėsve tė metaleve dhe pėrbėrėsve tė tjerė tė cilėt kompozojnė “dheun” e Marsit.
Por, veē tė tjerash analizimi i kampionit tė marrė nga sipėrfaqja e Marsit, pritet tė zbulojė dhe pėrbėrės tė tjerė, tė cilėt mund tė mbėshtesin evoluimin e jetės!


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia