Curiosity kryen testin e parë për jetë në Mars! (video) - Bota Sot
Curiosity kryen testin e parë për jetë në Mars! (video)

Teknologji

E premte, 26 gusht 2016

Curiosity kryen testin e parë për jetë në Mars! (video)

Më: 20 tetor 2012 Në ora: 00:07

Sonda e NASA-s dhe sistemi robotik Curiosity, mori kampionin e parë nga sipërfaqja e Marsit dhe filloi eksplorimin me aparaturat bashkëkohore që ai disponon.
Qëllimi kryesor i Curiosity së bashku me ekipin e menaxhimit të misionit, është zbulimi dhe analizimi i përbërjes së sipërfaqes së Marsit. Rëndësi i është dhënë zbulimit të përbërësve të metaleve dhe përbërësve të tjerë të cilët kompozojnë “dheun” e Marsit.
Por, veç të tjerash analizimi i kampionit të marrë nga sipërfaqja e Marsit, pritet të zbulojë dhe përbërës të tjerë, të cilët mund të mbështesin evoluimin e jetës!

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test