Teknologjia

Facebook-u planifikon njė qendėr tė re pėr ruajtjen e tė dhėnave

Bota Sot | 19.10.2012 13:51
Facebook-u planifikon një qendër të re për ruajtjen e të dhënave

Facebook-u pėrgatitet qė tė pėrdor “frigoriferėt” pėr tė ruajtur numrin e madh tė tė dhėnave. Kompania ėshtė duke menduar mėnyra tė shumta se si tė merret me 7 petabajtėt me foto, qė pėrdoruesit ngarkojnė ēdo muaj.

Ndėrkohė qė numri i fotografive rritet, Facebook-u, ka nevojė pėr mėnyra mė tė lira dhe qė pėrdorin mė pak energji elektrike pėr tu ruajtur tė dhėnat.

Pėrdoruesit ngarkojnė rreth 300 milion foto nė ditė, dhe nė festa tė ndryshme rreth 1 ose 2 miliardė foto brenda ditės.

Synohet qė qendra e re e tė dhėnave tė konsumojė mė pak energji

Facebook-u, po planifikon qė tė bėjė njė qendėr tė re tė tė dhėnave, me serverė, dhe pajisje tė reja tė cilat konsumojnė mė pak energji dhe kushtojnė mė pak se ato ekzistuese, por pa e ndryshuar shpejtėsinė e shėrbimit.

Por a do tė jetė Facebook-u nė gjendje qė ta bėjė tė mundshme kėtė pa e ngadalėsuar shpejtėsinė e serverėve. Ruajtja e "ftohtė" e tė dhėnave si mėnyrė mė e shpejtė dhe mė e lirė, do tė jetė pjesė e infrastrukturės sė Facebook-ut nė vitin e ardhshėm.

Facebook-u planifikon qė tė shpėrndajė pjesė tė tij nė “Open Compute Project” i cili ėshtė pėr bashkėpunimin e softuerit nė mėnyrė “ open source”(burimet e hapura). (PCWorld Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia