Shtetet aziatike me internetin më të shpejtë - Bota Sot
Shtetet aziatike me internetin më të shpejtë

Teknologji

E shtunë, 27 gusht 2016

Shtetet aziatike me internetin më të shpejtë

Më: 19 tetor 2012 Në ora: 13:51

Shpejtësia e internetit po shpejtohet në të gjithë botën, udhëhequr nga shtetet Aziatike të Paqësorit si Korea Jugore, Japonia, dhe Hong Kongu, ndërkohë që Kina mbetet origjina e sulmeve.

Sipas raportit për internetin të Akamai's Second Quarter 2012, që doli këtë të enjte, shpejtësia globale mesatare e Internetit është 3Mbps.

Në Japoni shpejtësia e Internetit po rritet me 21% çdo vit. Korea Jugore, Japonia, Hong Kongu kanë shpejtësi më të madhe.

Në raportin e Akamai, Korea Jugore, Japonia dhe Hong Kongu kanë shpejtësi mesatare respektivisht nga 14.2Mbps, 10.7Mbps deri 8.9Mbps.

Trafiku më i madh i sulmeve në internet e ka origjinën nga Azia

Mes shteteve Aziatike të Paqësorit, Singapori merr vendin e katërt me një shpejtësi prej 5.1Mbps, duke u renditur si vendi i 25-të globalisht, i ndjekur nga Australia me 4.4Mbps dhe Zealanda e Re me 3.9Mbps.

Shtetet e tjera që nuk kanë hyrë në top 10-n e shteteve Aziatike të Paqësorit janë Taivani, Tailanda, Malaizia dhe Vietnami. Shpejtësinë më të madhe të internetit e ka Hong Kongu, me 49.2Mbps.

Trafiku më i madh i sulmeve e ka origjinën nga Azia. Trafiku më i madh i sulmeve e ka origjinën nga rajonet e Azisë dhe Paqësorit me 38 %të sulmeve edhe pse kanë rënë me 42 %.

Azia është e ndjekur nga Europa e cila ka 36 % të sulmeve, ndërkohë që 23 % vijnë nga Amerika Veriore dhe Jugore.

Kina ka volumin më të madh të sulmeve, meqenëse 16 % të sulmeve globale e kanë origjinën nga ky shtet. (PCWorld Albanian)

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test