Teknologjia

Shtetet aziatike me internetin mė tė shpejtė

Bota Sot | 19.10.2012 13:51
Shtetet aziatike me internetin më të shpejtë

Shpejtėsia e internetit po shpejtohet nė tė gjithė botėn, udhėhequr nga shtetet Aziatike tė Paqėsorit si Korea Jugore, Japonia, dhe Hong Kongu, ndėrkohė qė Kina mbetet origjina e sulmeve.

Sipas raportit pėr internetin tė Akamai's Second Quarter 2012, qė doli kėtė tė enjte, shpejtėsia globale mesatare e Internetit ėshtė 3Mbps.

Nė Japoni shpejtėsia e Internetit po rritet me 21% ēdo vit. Korea Jugore, Japonia, Hong Kongu kanė shpejtėsi mė tė madhe.

Nė raportin e Akamai, Korea Jugore, Japonia dhe Hong Kongu kanė shpejtėsi mesatare respektivisht nga 14.2Mbps, 10.7Mbps deri 8.9Mbps.

Trafiku mė i madh i sulmeve nė internet e ka origjinėn nga Azia

Mes shteteve Aziatike tė Paqėsorit, Singapori merr vendin e katėrt me njė shpejtėsi prej 5.1Mbps, duke u renditur si vendi i 25-tė globalisht, i ndjekur nga Australia me 4.4Mbps dhe Zealanda e Re me 3.9Mbps.

Shtetet e tjera qė nuk kanė hyrė nė top 10-n e shteteve Aziatike tė Paqėsorit janė Taivani, Tailanda, Malaizia dhe Vietnami. Shpejtėsinė mė tė madhe tė internetit e ka Hong Kongu, me 49.2Mbps.

Trafiku mė i madh i sulmeve e ka origjinėn nga Azia. Trafiku mė i madh i sulmeve e ka origjinėn nga rajonet e Azisė dhe Paqėsorit me 38 %tė sulmeve edhe pse kanė rėnė me 42 %.

Azia ėshtė e ndjekur nga Europa e cila ka 36 % tė sulmeve, ndėrkohė qė 23 % vijnė nga Amerika Veriore dhe Jugore.

Kina ka volumin mė tė madh tė sulmeve, meqenėse 16 % tė sulmeve globale e kanė origjinėn nga ky shtet. (PCWorld Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia