Teknologjia

Twitter bllokon llogarinė e nazistėve tė rinj nė Gjermani

Bota Sot | 19.10.2012 09:44
Twitter bllokon llogarinë e nazistëve të rinj në Gjermani

Twitter ka bllokuar qasjen nė njė llogari tė njė grupi tė nazistėve tė rinj me kėrkesėn e qeverisė gjermane.

Cicėrimat mė nuk do tė mund tė shihen nga pėrdoruesit nė Gjermani megjithėse pjesa tjetėr do tė jetė nė gjendje qė t’i shohi ato. Ėshtė hera e parė qė faqja e rrjetit shoqėror ka pėrdorur rregullin e tij pėr kufizim lokal, qė erdhi nė fuqi nė muajin janar.

Ky rregull i mundėson kėtij rrjeti qė tė bllokojė pėrmbajtje nė shtete tė caktuara nėse cicėrimat shkelin ligjet lokale. Duke lajmėruar vendimin, avokati i pėrgjithshėm i Twitter-it, Alex Macgillivray tha: “Kurrė mos dėshiro qė tė refuzosh pėrmbajtjen; ėshtė mirė tė kesh vegla pėr ta bėrė atė ngushtėsisht dhe nė mėnyrė transparente.”

Ai publikoi lidhjet e letrės sė dėrguar nga policia gjermane, e cila kėrkon qė llogaria tė mbyllet.

Grupi ekstremist akuzohet pėr nxitje tė urrejtjes racore

Letra pėrshkruan se si qeveria kishte bllokuar organizatėn Besseres Hannover, (Hanover mė i mirė), njė grup ky ekstremist i djathtė nga Saksonia e Poshtme.

“Grupi ekstremist ėshtė shpėrndarė dhe tė gjitha llogaritė e tij nė rrjetet shoqėrore duhet tė mbyllen menjėherė”,- thuhej mes tė tjerash nė letėr. Anėtarė tė grupit janė akuzuar pėr nxitje tė urrejtjes racore dhe krijim tė njė organizate kriminale.

Besseres Hannover ėshtė akuzuar pėr lėshimin e kėrcėnimeve kundėr emigrantėve, duke shpėrndarė broshura raciste nė shkolla nė Saksoninė e Poshtme.

Ky grup po ashtu dyshohet pėr dėrgim tė videos kėrcėnuese tek ministri i shtetit pėr marrėdhėnie shoqėrore, Aygul Ozkan, i cili ėshtė politikan konservator i lindur nė Gjermani, familja e tė cilit vjen nga Turqia. (PCWorld Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia