Teknologjia

iPad-Mini pritet tė lėshohet tė martėn

Bota Sot | 17.10.2012 14:35
iPad-Mini pritet të lëshohet të martën

Kompania Apple do tė ketė njė konferencė pėr informim nė selinė e saj nė Cupertino, tė martėn e javės sė ardhshme dhe thuhet se gjiganti kompjuterik do tė bėjė zbulimin e tė shumėpriturit, iPad Mini.

Kompania mendohet qė tė lėshojė edhe njė MacBook Mini tė ri dhe njė MacBook Pro 13 inē me njė paraqitje retina tė rezolucionit tė lartė.

Thashethemet kanė qarkulluar pėr shumė ditė dhe ajo qė presim ėshtė njė tabletė prej 7.8 inē, pak mė e madh se tabletat prej 7 inēėsh qė kanė sistemin operativ Android duke pėrfshirė Google Nexus 7, Kindle Fire dhe Kindle Fire HD.

Ēmimi i iPad Mini-it do tė jetė mė i ulėt se ai i iPad-it

Natyrisht Mini me siguri se do tė jetė mė i lirė se iPad. iPad 2 fillon me ēmimin prej 399 dollarė, ndėrsa gjenerata e re e tretė fillon prej 499 dollarėsh.

Mund tė jetė e mundshme qė Apple do tė shesė kėtė iPad-Mini pėr 199 dollarė. Sikur i shumė reklamuari dhe po ashtu i kritikuari, iPhone 5, iPad Mini do tė jetė njė shtesė e mirėseardhur nė linjėn e Apple dhe madje edhe mund tė ndihmojė nė rritjen e pranisė sė vet nė treg, qė, sipas Pew Research, ka rėnė nga 81 pėr qind nė 51 pėr qind vitin e kaluar. (PCWorld Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia