Teknologjia

Satelitėt e Galileos tani nė hapėsirė

Bota Sot | 17.10.2012 11:10
Satelitët e Galileos tani në hapësirë

Kundėrshtari evropian i GPS-it tani ėshtė duke i ēuar pėrpara pėrpjekjet e veta pėr tė ofruar navigim tė saktė, menaxhim tė rrugėve bartėse, kėrkim dhe pranim tė shėrbimeve dhe veprime tė sigurta bankare.

Galileo tashmė kombinon orėn mė tė saktė atomike qė ėshtė nisur ndonjėherė pėr navigim, tė saktė me gabimin prej 1 sekonde nė 3 milionė vite(me njė bartės tė fuqishėm pėr tė transmetuar pėr mbarė botėn tė dhėna pėr navigim).

Tė premten janė lėshuar dy satelitė mė tepėr nė hapėsirė nga baza e nisjeve tė anijeve kozmike Jug Amerikane nė Guianan e Francės. Satelitėt, tė emėrtuar si David dhe Sif1, i bashkohen njė pale tjetėr qė ka qenė duke u rrotulluar rreth Tokės qė nga vitit i kaluar.

Tani qė katėr satelitė vijnė nga njė mini-plejadė, Galileo mund tė rregullohet, pas tė cilit 14 satelitė mė tepėr do tė vendosen nė fundin e vitit 2014.

Galileo synon tė ofrojė njė shėrbim mė tė mirė se GPS

Dy satelitėt e sapo lėshuar janė tė parėt qė bartin antenat pėr kėrkim dhe pranim qė janė pjesė e sistemit ndėrkombėtar Cospas-Sarsat, qė gjen dhe lokalizon semaforėt e aktivizuar nga aeroplani, anija kozmike dhe ngjitėsit nė lartėsi nė rast tė rreziqeve.

Galileo synon tė ofrojė njė shėrbim shumė tė saktė, tė garantuar pėr pozicionim global qė ėshtė mė i mirė se GPS-i dhe kontrollohet nga nėpunėsit civilė. Galileo do tė jetė nė pėrputhshmėri me GPS-in, qė mirėmbahet nga qeveria e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, po ashtu edhe me GLONASS-in e qeverisė ruse.

GPS dhe GLONNASS nuk janė sfiduesit e vetėm tė Galileos, pasi plejada Beidou e Kinės po ashtu ėshtė duke vepruar.

Galileo ėshtė nga projektet mė tė mėdha hapėsinore tė kryera nė Evropė

Sipas ZDNet, “shėrbimet e Galileos pėrfshijnė njė shėrbim tė hapur nė dispozicion pa pagesė, pėr pėrdorim nė sistemet pėr navigim brenda veturės, pėr shembull; njė shėrbim publiku tė rregulluar, pėr reaguesit e parė si policia dhe ambulancė; njė shėrbim kėrkimi dhe shpėtimi, pėr emergjenca hapėsinore, nė mes tė tjerash; njė siguri pėr shėrbimin jetėsor, pėr aviacion; dhe njė shėrbim komercial tė bazuar nė fatura pėr ofruesit e hartave dhe sondazheve,” Galileo duhet jetė i certifikuar qė tė jetė gati tė pėrdoret nė vitin 2015, ėshtė njė nismė e bashkuar e Komisionit Evropian dhe e Agjencisė Evropiane Hapėsinore dhe njėri nga projektet mė tė mėdha hapėsinore tė kryera nė Evropė. (PCWorld Albanian)comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia