Teknologjia

Facebook-u anketon pėrdoruesit pėr problemet e shfaqura

Bota Sot | 14.10.2012 11:49
Facebook-u anketon përdoruesit për problemet e shfaqura

Nuk ju pėlqen Facebook-u? Tashmė mund ta thoni me zė tė lartė dhe shqetėsimi juaj do tė dėgjohet nga kompania.

Duke marrė shkas nga gjithė shqetėsimet mbi ndryshimet e vazhdueshme dhe problemet me privatėsinė, rrjeti social ka filluar tė shpėrndajė njė anketė pėr tė parė se sa tė kėnaqur janė pėrdoruesit. Anketa shfaqet nė formė mesazhi nė fillim tė furnizuesit tė lajmeve pėr disa pėrdorues.

Ajo fillon me fjalėt: "We'd like to hear from you. Please take three to four minutes to tell us about your experience using Facebook." (Duam t’ju dėgjojmė. Ju lutemi, rezervoni tre ose katėr minuta pėr tė na treguar mbi eksperiencėn tuaj gjatė pėrdorimit tė Facebook-ut).

Me anė tė anketės Facebook-u synon tė testojė problemet e ndryshme

Njė nga zėdhėnėset e kompanisė e ka konfirmuar anketėn dhe ėshtė shprehur gjithashtu se ata realizojnė shpesh sondazhe pėr tė pėrmirėsuar pėrvojėn e pėrdoruesve.

Janė gjithsej 14 pyetje si dhe dy kuti opsionale qė u kėrkojnė pėrdoruesve tė japin mendimin e tyre mbi pėrvojėn e pėrdorimit tė faqes, me ndihmėn e alternativave nga “shumė i/e kėnaqur” nė ‘totalisht i/e pakėnaqur”.

Ndėr pyetjet e tjera renditen arsyet pse e pėrdorin njerėzit Facebook-un dhe sa i besojnė atij, madje edhe sa e vėshtirė ėshtė ta pėrdorėsh atė.

Kohėt e fundit janė pėrhapur mendime se Facebook-u po i kushton mė tepėr rėndėsi mbledhjes sė parave nga reklamat se sa pėrvojės sė pėrdoruesve. Ēuditėrisht, nė anketė nuk ka asnjė pyetje mbi reklamat. (PCWorld Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia