Teknologjia

Kjo pajisje ju bllokon kompjuterin nėse nuk stėrviteni me biēikletė

Bota Sot | 14.10.2012 11:32
Kjo pajisje ju bllokon kompjuterin nëse nuk stërviteni me biçikletë

Kompjuteri ėshtė bėrė pjesė e jetės sonė tė pėrditėshme. Shpeshherė e pėrdorim edhe pa ndonjė arsye specifike. Disa njerėz madje nuk arrijnė as ta kuptojnė se sa shumė kohė harxhojnė pėrpara tij. Le ta ndryshojmė kėtė fakt.

Nėse kaloni shumė kohė jashtė shtėpisė, atėhere ju duhet njė pajisje e quajtur Personal Energy Orb, qė trasformon energjitė e fituara nė shpejtėsi mouse. Ēfarė do tė thotė kjo? Jua shpjegojmė pak mė poshtė.

Zhvilluar nga dy studentė tė Universitetit tė Mynihut (Janko Hofmann dhe Fabian Pammer), PEO lidhet me njė biēikletė dhe akumulon ‘energji’ nė varėsi tė rrugėve qė pėrshkroni me tė.

Kur lidhet me kompjuterin, PEO tregon nivelin e mbetur tė energjisė. Sa mė shumė tė pėrdorni kompjuterin tuaj, aq mė shumė energji do tė harxhohet nga pajisja. Energjia shfaqet nė ekran nė pėrqindje falė softuerit pėrkatės tė pajisjes. Me rėnien e nivelit tė PEO-s, do tė zvogėlohet shpejtėsia e mouse-t tuaj. Kur energjia tė ketė mbaruar totalisht, mouse do tė bėhet jashtėzakonisht i ngadaltė. Kjo do t’ju motivojė tė rikarikoni PEO-n tuaj. Por si mund ta bėni kėtė?

Thjesht duke ngarė biēikletėn tuaj. Ēdo rrotullim i rrotės sė biēikletės transmetohet tek njė ēelės magnetik. Ai lidhet me timonin pėrmes njė kablli. Timoni ka njė mbajtėse pėr PEO-n tuaj. Kjo e fundit e kupton automatikisht kur lidhet me biēikletėn. Sa mė shumė rrugė tė pėrshkruani, aq mė shumė energji do tė marrė PEO-ja juaj. Rritja e nivelit tė energjisė pasqyrohet tek ngjyra e PEO-s, e cila ndryshon nga e kuqe nė tė gjelbėr.

Kur PEO-ja karikohet totalisht, atėhere jeni nė gjendje ta pėrdorni plotėsisht kompjuterin tuaj. Nė kėtė mėnyrė, arrini tė alternoni pėrdorimin e kompjuterit me njė aktivitet fizik. (PCWorld Albanian)comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia