Teknologjia

Ja si e pėrshpejtojnė punėn tuaj mjetet e diktimit

Bota Sot | 14.10.2012 11:30
Ja si e përshpejtojnë punën tuaj mjetet e diktimit

Tė gjithė e dimė se pena ėshtė njė nga mjetet mė tė fuqishme tė njerėzimit, por nė shekullin e 21-tė, zėri mund t’ia kalojė ndjeshėm. Me softuerėt e njohjes sė zėrit si Siri apo Dragon Naturally Speaker, ka ardhur koha tė pyesim veten: si mund tė pėrshpejtoj punėn time me mjetet e diktimit?

Pėr momentin, mjetet e diktimit arrijnė tė shkruajnė me njė shpejtėsi pothuajse tė barabartė me atė tė fjalėve qė ne shqiptojmė. Mė poshtė ju paraqesim disa fakte interesante:

- Punonjėsi mesatarisht harxhon rreth 4 orė nė ditė pėr tė shkruar e-maile dhe lloje tė tjera komunikimi.

- Shpejtėsia mesatare e shtypjes nė tastierė ėshtė 33 fjalė nė minutė. Kjo do tė thotė njė fjalė nė ēdo dy sekonda.

- Softuerėt e diktimit mund tė regjistrojnė 100 fjalė nė minutė.

- Me shtimin e njė softueri qė njeh zėrin nė celularin tuaj, mund t’ju pėrgjigjeni e-maileve si dhe tė plotėsoni korrespodencėn tuaj ndėrsa jeni duke ecur apo duke kryer porosi tė tjera. Kjo ju sjell mė tepėr kohė tė lirė.

- Duke pėrdorur kėto lloj programesh, arrini tė siguroni rreth 3 orė tė liranė ditė, duke qenė se punoni 3 herė mė shpejt duke i diktuar programit ato qė doni tė shkruani nė vend qė t’i shkruani ato me dorė. 3 ore/ditė * 40 vite = 1825 ditė. Pra, me 3 orė mė tepėr tė lira nė ditė, nė 40 vjet bėhen 43 800 orė.

- Programe tė tilla janė veēanėrisht tė nevojshme pėr njerėzit qė nuk shkruajnė shumė shpejt nė tastierė, prandaj ato bėjnė diferencė tepėr tė madhe gjatė punės.

Ēfarė mund tė bėni me kohėn e lirė qė ju krijohet nga kėto softuerė?

- Nėse i pėrdorni kėto orė pėr tė rritur shitjet tuaja ose pėr tė bėrė njė punė tjetėr, arrini tė rrisni tė ardhurat tuaja me tė paktėn 3$/ora, qė do tė thotė 3285$ nė vit ose 131 400$ nė 40 vite.

- Rreth 25% e amerikanėve midis moshės 45 – 55 vjeē deklarojnė se kanė kursyer mė pak se 10 000$ pėr daljen nė pension. Nėse edhe ju pėrfshiheni nė kėtė grup, atėhere mund tė arrini tė kurseni mė tepėr para deri nė momentin e daljes nė pension.

- Nėse kontribuoni me 3585$ nė vit dhe keni njė interes 8% mbi investimin, atėhere nė fund tė 40 viteve merrni 1 000 000$. (PCWorld Albanian)comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia