Teknologjia

Patenti i Apple pėr kufjet pa tela

Bota Sot | 13.10.2012 22:40
Patenti i Apple për kufjet pa tela

Apple ka paraqitur kėrkesėn pėr patentin i cili pėrshkruan playerin muzikor i cili mund tė luajė muzikėn pėrmes lidhjes me tela dhe pa tela.Patenti “Detachable Wireless Listening Device” e pėrshkruan metodėn e shfrytėzimit pėrmes tė cilės shfrytėzuesit e playerėve multimedialė do tė jenė nė gjendje tė dėgjojnė muzikė pėrmes kufjeve tė lidhura me tel ose pa tel me pajisjen pėrmes teknologjisė si Bluetooth.

Nė aplikimin pėr patent Apple ka theksuar qė telat e bartin audio sinjalin nė mėnyrė mė efikase, kėrkojnė mė pak energji, ėshtė mė lirė dhe mė thjesht pėr implementim se teknikat e bartjes pa tela. Por nė anėn tjetėr telat i pengojnė shfrytėzuesit nė aktivitetet fizike dhe lehtė mund tė ngatėrrohen nė ta.

Edhe pse ky patent i Apple nė esencė pėrshkruan kufjet pa tela ēfarė ka tashmė me bollėk nė treg, ndoshta pėrshkruan edhe ndonjė mundėsi tė cilėn nuk e ka implementuar askush mė parė. Kufjet e Apple do tė duhej tė punojnė me dhe pa tela, ndėrsa kur janė tė lidhura me tel me playerin muzikor do tė duhej edhe tė mbushej bateria e kufjeve.

Pa marrė parasysh epilogun e kėtij patenti, kjo nuk do tė thotė qė kjo teknologji do tė mund tė implementohet sė shpejti nė prodhime konkrete. Kompanitė shpesh patentojnė teknologji tė ndryshme pėr t’u mbrojtur nga paditė, pa pasur ndonjė qėllim qė vetė tė prodhojnė diē tė tillė.comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia