Teknologjia

Samsungu krijon file sistemin e ri F2FS

Bota Sot | 13.10.2012 21:54
Samsungu krijon file sistemin e ri F2FS

Struktura e sotme e file sistemit qė shfrytėzohet ka lindur nė kohėn e3 disqeve rrotulluese, por pasi qė gjėrat po lėvizin gjithnjė e mė shumė kah flash zgjidhjet e bazuara nė NAND, problemet me file sistemet e vjetra janė gjithnjė e mė tė shpeshta. Pėr kėtė arsye Samsungu ka vendosur tė krijojė file sistemin e ri tė quajtur F2FS ose Flash-Friendly File System.Por, ajo qė ėshtė mė interesante ėshtė qė bėhet fjalė pėr njė projekt Open Source i cili ėshtė orientuar kah kerneli i Linuxit, qė shkėlqyeshėm mund tė aplikohet nė sistemet e bazuara nė Android. F2FS do tė duhej tė jetė mė i mirė pėr Flash ruajtjen e tė dhėnave se file sistemet e sotme si eXFAT ose ext4 – dhe madje mė i shpejtė dhe mė i thjeshtė pėr implementim. Supozohet qė do tė pranohet gjerėsisht nga prodhues tė ndryshėm tė kartelave SD dhe aparateve SSD, ndėrsa nė fillim problemi mė i madh do tė jetė kompatibiliteti me platformat si Windows.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia