Teknologjia

iPad mini – 10 milionė pėr fillim

Bota Sot | 12.10.2012 17:59
iPad mini – 10 milionë për fillim

Apple nga prodhuesit OEM deri nė fund tė vitit ka porositur dhjetė copė tė aparateve iPad mini, pohon Wall Street Journal. Prezentimi i iPad mini do tė duhej tė ndodhė mė 17 tetor, thotė i njėjti burim, duke u thirrur nė furnitorėt tajvanezė tė komponenteve.Nė krahasim me konkurrentin kryesor Kindle Fire tė Amazonit, porosia e Apple ėshtė dyfish mė e lartė – Amazon nga furnitorėt e vet thuhet se ka porositur pesė milionė tabletė pėr fundin e vitit. Pėrkundėr konkurrencės sė ashpėr, Apple ėshtė goxha e bindur qė kėrkesa pėr iPadin e vogėl do tė jetė e fuqishme. Edhe analistėt mendojnė qė tregu do tė reagojė pozitivisht nė kėtė pajisje, ndėrsa parashikimet bazohen nė popullaritetin e Kindle Fire me 7 inēė dhe Galaxy Note me diagonale tė ekranit prej 5,3 inēėsh. iPad mini i Apple do tė duhej tė ketė ekran me diagonale prej 7,85 inēėsh dhe rezolucion prej 1024 x 768 pixelė.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia