Teknologjia

Fakte befasuese mbi rrjetin shoqėror Facebook

Bota Sot | 12.10.2012 14:19
Fakte befasuese mbi rrjetin shoqëror Facebook

Tashmė rrjeti social mė i madh nė botė ka mbi 1 miliard pėrdorues, por ky nuk ėshtė fakti mė interesant i tij.

Ka edhe shumė tė tjera, si p.sh 1.13 trilion “pėlqime”. Kjo shifėr ėshtė vėrtet ēmenduri!

Mė poshtė PCWorld ju sjellė disa statistika tė tjera tepėr befasuese:

Qė prej shkurtit tė vitit 2009 kur u prezantua pėr herė tė parė si opsion, Facebook-u ka mė tepėr se 1.13 trilion “pėlqime”.

140.3 miliardė lidhje miqsh pėr 1 miliard pėrdoruesit nė total.

219 miliardė foto, qė ekzistojnė aktualisht nė sistem (pa pėrfshirė ato qė janė fshirė tashmė). Qė prej vjeshtės sė vitit 2005, kompania beson se ka pasur 265 miliardė foto.

17 miliardė postime me etiketim vendndodhjeje, qė prej gushtit 2010.

210 000 vite muzikė tė luajtur deri tani. 62.6 milionė kėngė janė luajtur 22 miliardė herė qė prej shtatorit 2011. Ėshtė njė hark kohor prej vetėm njė viti.

Sipas Facrbook-ut, mosha mesatare e pėrdoruesve ėshtė 22 vjeē.

5 vendet me numrin mė tė madh tė pėrdoruesve, renditur sipas rendit alfabetik janė: Brazili, India, Indonezia, Meksika dhe SHBA.

Nga 1 miliard pėrdorues, 600 milionė prej tyre pėrdorin edhe Facebook mobile. (PCWorld Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia