Teknologjia

Lenovo synon tė ketė linjė prodhimi nė ShBA

Bota Sot | 09.10.2012 11:02
Lenovo synon të ketë linjë prodhimi në ShBA

Prodhuesi mė i madh kinez i kompjuterėve personalė, Lenovo, ka bėrė njė lajmėrim mahnitės kur tha qė do tė prodhojė laptopė, tabletė dhe desktopė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Por pėrse prodhuesi mė i madh kinez i kompjuterėve personalė do tė vendoste qė tė bėnte prodhimin e pajisjeve nė Amerikė, kur dy furnizuesit kryesorė dixhitalė nė Shtetet e Bashkuara, Apple dhe Hewlett-Packard, nuk kanė virtualisht asgjė nė Shtetet e Bashkuara dhe pothuajse asgjė nė Kinė apo Azi?

E panevojshme pėr ta thėnė, por pėrgjigja ėshtė mė e ndėrlikuar se sa vetėm mundėsitė nė rritje nė Shtetet e Bashkuara, tha CEO i Lenovos, Yuanqing Yang nė njė deklaratė. Dhe lėvizja vjen teksa administrata e presidentit Obama ngriti retorikėn nė investimet kineze nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Por nėse kjo ėshtė nė tė vėrtet mė shumė njė nismė publicitare, ajo ngre disa pyetje interesante, se pse Lenovo ėshtė duke e bėrė kėtė lajmėrim dhe jo HP ose Apple?

Kompania kineze ka nė plan tė bėjė gati stacionet punuese dhe serverėt inxhinierikė

“Linja e prodhimit tė SHBA-sė do tė jetė nė gjendje qė tė kthejė disa nga produktet mė tė reja dhe mė inovative tė Lenovos, si desktopi i lajmėruar sė fundi ThinkCentre M92p Tiny dhe ThinkPad Tablet 2,”- tha kompania.

Kėshtu, nėse Lenovo ėshtė duke pohuar qė mundet tė prodhojė ose tė mbledhė njė ThinkPad Tablet 2 nė Shtetet e Bashkuara nė fillim tė vitit 2013, pse nuk mundet Apple tė mbledhė njė pajisje konsumerike kėtu? Ose HP tė prodhojė njė PC ose njė pajisje tė profilit tė lartė?

Nuk ka dyshim, Apple dhe HP kanė njė listė tė gjatė tė arsyeve se pse ata mund t’i bėjnė gjėrat nė Shtetet e Bashkuara, por Lenovo, qė bleu biznesin e PC-ve tė IBM-it nė vitin 2005, sė paku sfidon nocionin.

Dhe kjo nuk ėshtė e tėra qė Lenovo planifikon tė prodhojė. “Stacionet punuese dhe serverėt inxhinierikė” janė planifikaur pėr prodhimin. (PCWorld Albanian)comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia