Teknologjia

Oracle prezantoi sistemet Exadata X3

Bota Sot | 08.10.2012 20:52
Oracle prezantoi sistemet Exadata X3

Nė konferencėn e vet OpenWorld nė San Francisco, Oracle ka prezantuar gjeneratėn e re tė sistemeve pėr ruajtje dhe analizim tė sasive tė mėdha tė tė dhėnave, Exadata X3.

Kėto sisteme bazohen nė procesorėt tetėbėrthamėsh Intel Xeon E5-2690 me 2,9 GHz, kanė 4 TB DRAM dhe 22 TB flash cache pėr, sipas Oracle, shkrim 20 herė mė tė shpejtė tė dhėnave dhe shpenzim 10-30 pėr qind mė tė ulėt tė energjisė. Arsye ėshtė fakti qė bazat e tė dhėnave janė gjithmonė tė ruajtura nė memorie, ndėras tė dhėnat (mė saktė, 5 petabajtė) tė cilave nuk qasen aq shpesh, ruhen nė hard disqe – pėr kėtė ėshtė angazhuar sistemi automatik i cili tė dhėnat aktive i vendos nė RAM dhe Flash.

Sistemet Exadata shėrbejnė qė kompanitė nė bazė tė informatave pėr shitjen, marketingun dhe resurset tjera tė tyre tė vijnė deri tek analizat e dobishme strategjike dhe t’u mundėsojnė tė punėsuarve tė tyre qasje mė tė lehtė nė kategoritė e ndryshme tė tė dhėnave tė ruajtura.

Ēmimet e konfigurimeve individuale mund t’i gjeni nė adresėn http://tinyurl.com/3mvkh3r/.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia