Teknologjia

Kush mund tė jetė fotografia mė e njohur e tė gjitha kohėrave

Bota Sot | 07.10.2012 00:00
Kush mund të jetë fotografia më e njohur e të gjitha kohërave

Ndoshta nuk ėshtė edhe aq e njohur sa Mona Lisa, por fotoja e Charles O’Rear me titullin Bliss, mund tė jetė parė edhe mė shumė herė se ajo e Da Vincit.

Publikuar nė vitin 2002, fotoja u shpėrnda dhe u bė e njohur veēanėrisht si pjesė e sfondit automatik tė Windows XP (nėn ‘Luna theme’).

O’Rear e ka realizuar kėtė foto nė momentet kur po bėnte pushime nga njė punė qė i kishin caktuar nė luginėn Napa, Kaliforni.

Ai ka punuar dikur me National Geographic. Deri tani nuk ka dhėnė asnjė detaj mbi ēmimin qė ka paguar Microsoft-i pėr ta blerė foton.

Fotografia tėrhoqi sėrish vėmendjen disa javė mė parė, kur njė foto blog postoi se audienca e fotos vlerėsohej rreth 1 miliard. Megjithatė, vetė fotografi O’Rear ėshtė shprehur se: "1 miliard ėshtė thjesht njė hamendėsim".

Gjithsesi, nė bisedat qė zhvillon me kolegėt dhe miqtė e tij, tė gjithė bien dakort se ėshtė fotoja qė njihet mė tepėr nė botė.

Edhe nėse ia tregon dikujt nga fshatrat rurale tė Kinės, njė austronauti apo stafit tė brendshėm tė Shtėpisė sė Bardhė, e kanė parasysh atė. (PCWorld Albanian)comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia