Teknologjia

Samsung-u arrin numėr rekord tė shitjeve

Bota Sot | 06.10.2012 18:18
Samsung-u arrin numër rekord të shitjeve

Tremujori i parafundit i vitit pėr kompaninė Samsung rezulton tė jetė me bilanc pozitiv sa i pėrket shitjeve.Ndėrmarrja arriti tė realizojė shifrėn mė tė mirė tė fitimeve me 7.3 miliardė dollarė.

Rezultatet e Samsung-ut ishin nxitur nga shitja e smartfonėve Galaxy.

Kompania nuk raporton shifra tė shitjeve tė telefonave tė saj celularė, por analistėt vlerėsojnė qė janė bėrė diku tek rreth 58 dhe 60 milionė shitje. Aq shumė sa 18 deri 20 milionė njėsi janė shitur vetėm gjatė muajit, shtator tė pajisjes Samsung Galaxy S III, qė ka qenė gati pėr shitje qė nga muaji maj.

Si pikė krahasimi, Samsung-u shiti rreth 50 milionė pajisje gjatė tremujorit tė dytė tė vitit 2012. Biznesi pėr smartfonė i Samsung-ut ėshtė pėrgjegjės pėr rreth dy tė tretat e pėrfitimeve prej 7.3 miliardė dollarėsh nga ndėrmarrja.

Shitjet e shumta tė telefonave celularė Samsung ndihmuan qė tė mbulohen humbjet nė bizneset e tjera.

Pėr shembull, pėrfitimet nga biznesi pėr ēipin DRAM (memoria dinamike me qasje tė pėrkohshme) shėnoi rėnie me 14% gjatė tremujorit tė tretė tė vitit pėr shkak tė uljes sė numrit tė porositjeve nga konsumatorėt e saj.

Ulja e shitjeve tė laptopėve dhe e kompjuterėve tė tjerė nuk mundėsoi pėrfitime tė mėtejshme gjatė tremujorit tė tretė. (PCWorld Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia