Samsung-u arrin numër rekord të shitjeve - Bota Sot
Samsung-u arrin numër rekord të shitjeve

Teknologji

E premte, 26 gusht 2016

Samsung-u arrin numër rekord të shitjeve

Më: 6 tetor 2012 Në ora: 18:18

Tremujori i parafundit i vitit për kompaninë Samsung rezulton të jetë me bilanc pozitiv sa i përket shitjeve.Ndërmarrja arriti të realizojë shifrën më të mirë të fitimeve me 7.3 miliardë dollarë.

Rezultatet e Samsung-ut ishin nxitur nga shitja e smartfonëve Galaxy.

Kompania nuk raporton shifra të shitjeve të telefonave të saj celularë, por analistët vlerësojnë që janë bërë diku tek rreth 58 dhe 60 milionë shitje. Aq shumë sa 18 deri 20 milionë njësi janë shitur vetëm gjatë muajit, shtator të pajisjes Samsung Galaxy S III, që ka qenë gati për shitje që nga muaji maj.

Si pikë krahasimi, Samsung-u shiti rreth 50 milionë pajisje gjatë tremujorit të dytë të vitit 2012. Biznesi për smartfonë i Samsung-ut është përgjegjës për rreth dy të tretat e përfitimeve prej 7.3 miliardë dollarësh nga ndërmarrja.

Shitjet e shumta të telefonave celularë Samsung ndihmuan që të mbulohen humbjet në bizneset e tjera.

Për shembull, përfitimet nga biznesi për çipin DRAM (memoria dinamike me qasje të përkohshme) shënoi rënie me 14% gjatë tremujorit të tretë të vitit për shkak të uljes së numrit të porositjeve nga konsumatorët e saj.

Ulja e shitjeve të laptopëve dhe e kompjuterëve të tjerë nuk mundësoi përfitime të mëtejshme gjatë tremujorit të tretë. (PCWorld Albanian)

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test