Teknologjia

Mozilla Firefox pėrgatit pamjen e re pėr Windows 8

Bota Sot | 06.10.2012 15:30
Mozilla Firefox përgatit pamjen e re për Windows 8

Mozilla pėrditėsoi blogun e saj gjatė ditės sė enjte me lajmin qė Firefox Metro Preview pėr Windows 8 ėshtė tani nė dispozicion pėr shkarkim.

Mozilla, ka lėshuar gjithashtu disa foto qė tregojnė se si mund tė duket shfletuesi nė Windows 8. Ky version i shfletuesit tė popullarizuar punon edhe nė ambientet “Classic Desktop” tė Windows 8 edhe nė Modern UI tė Microsoft-it.

Dhe ashtu siē duket nga emri, Mozilla ėshtė duke u bashkuar me etiketa “Metro” megjithėse Microsoft-i kėmbėngul qė tė bėhet pėrdorimi i pėrshkrimeve tė reja.

Pengesė pėr kėtė version ėshtė konceptimi pėr RTM tė Windows 8 dhe pėrdoruesit e Release Preview duken tė jenė tė pafat.

Shfletuesi i ri mund tė shkarkohet si njė ndėrtim “nightly” nga dega e zhvillimit Elm qė ėshtė depoja eksperimentale ku shumica e zhvillimit tė Metro-s sė Mozilla-s vendoset.

“Kjo depo prodhon ndėrtime "nightly", tė ngjashėm si kanali Firefox Nightly. Sapo tė instalohen, kėto ndėrtime do tė vetė pėrditėsohen kėshtu qė ju mund tė ndiqni zhvillimin e Metro Firefox,” -tha Asa Dotzler, i cili ėshtė menaxher produkti pėr Firefox nė Mozilla.

Gjatė javėve nė vijim Mozilla do tė jetė duke bėrė pėrfundimin e integrimit me Windows, duke shtuar veēori tė reja, duke pėrmirėsuar funksionimin dhe pėrgjegjėsinė dhe duke kryer mirė punėn e nevojshme, qė shfletuesi tė jetė i gatshėm mė 26 tetor. (PCWorld Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia