Teknologjia

Anonymous sulmon disa uebfaqe qeveritare suedeze

Bota Sot | 06.10.2012 13:34
Anonymous sulmon disa uebfaqe qeveritare suedeze

Individėt qė kanė lidhje me grupin e hakerėve Anonymous kanė nisur njė sulm nė disa uebfaqe qeveritare dhe bankare suedeze nė emėr tė The Pirate Bay dhe editorit tė Wikileaks-it, Julian Assange.

Nė njė video tė postuar gjatė ditės sė djeshme nė YouTube, organizatorėt e sulmit premtuan qė do tė ndėrmarrin “sulme madhore nė disa portale vitale qė pėrfaqėsojnė shoqėrinė suedeze” nė ditėt e ardhshme.

Pėrpjekja, e pagėzuar si "#OpPRQ #OpPirateBay", do tė jetė “gjėja mė e madhe e bėrė ndonjėherė nė historinė e Anonymous,”- thuhet nė video.

Aty kėrkohet ndihma e mbėshtetėsve, kryesisht pėr kryerjen e sulmeve DDoS. “Lirojeni Assange. Lirojeni Internetin. Na prisni neve,”- pėrfundoi videoja.

Wall Street Journal gjatė ditės sė sotme raportoi qė sulmet rrėzuan uebfaqet pėr Shėrbimet e Sigurisė sė Suedisė, Zyrės sė Prokurorėve dhe Bankės Qendrore tė kėtij shteti. Nė Twitter, disa mesazhe nė lidhje me Anonymous raportuan qė pėrpjekja ishte njė grackė e sponsorizuar nga qeveria.

Sė fundi, @AnonNCarolina2 lajmėroi qė: “Ne kemi gjetur provėn pėrfundimtare qė #OpPirateBay #OpPR #OpSweden ėshtė njė ibrik mjalti deri mė tani. Lundroni tė sigurt, goditni fuqishėm”.

Kjo hakmarrje vjen pas sulmit nga autoritetet policore suedeze ndaj hostuesit tė uebit PRQ qė ėshtė i vendosur nė Stokholm, qė njihet pėr hostim tė disa nga faqeve mė tė popullarizuara problematike nė internet, duke pėrfshirė Pirate Bay dhe Wikileaks. (PCWorld Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia