Teknologjia

Google arrin marrėveshjen pėr skanimin e librave

Bota Sot | 06.10.2012 11:51
Google arrin marrëveshjen për skanimin e librave

Shoqata e Publikuesve Amerikanė (The Association of American Publishers -AAP) dhe Google kanė arritur mė nė fund nė njė marrėveshje pas 7 vjet betejash ligjore pėr projektin e skanimit tė librave nga kjo e fundit.

Kjo marrėveshje zgjidh problemin e tė drejtės sė autorit qė lindi pėr shkak tė "Google Books Library Project". Tė dy institucionet deklaruan se arritja e marrėveshjes nuk kėrkon ndėrhyrjen apo aprovimin e gjykatės.

Sipas marrėveshjes, njihen tė drejtat dhe interesat e mbajtėsit tė tė drejtės sė autorit dhe publikuesit amerikanė mund tė zgjedhin tė bėjnė tė disponueshme materialet e tyre (libra, revista dhe gazeta) apo tė kėrkojnė heqjen e tyre nga projekti.

Nga ana tjetėr, marrėveshja nuk prek ēėshtjen gjyqėsore mes Google dhe Authors Guild.

Ajo u jep mundėsi publikuesve qė vendosin tė mos kėrkojnė heqjen e materialeve tė tyre nga baza e tė dhėnave, tė kenė njė kopje dixhitale pėr pėrdorim vetjak.

Pėrtej saj, publikuesit amerikanė mund tė bien dakort me Google pėr materiale tė tjera qė janė skanuar.

Kushtet e detajuara tė marrėveshjes mbeten konfidenciale. (PCWorld Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia