Teknologjia

Kush ėshtė kėrcėnimi mė i madh ndaj Apple

Bota Sot | 06.10.2012 09:20
Kush është kërcënimi më i madh ndaj Apple

Disa muaj mė parė Google Now ishte lėshuar si shėrbimi qė kontrollohet nga zėri nė versionin mė tė ri tė sistemit Android.

Aplikacioni ėshtė pėrgjigje ndaj Sirit tė Apple. Ky shėrbim ėshtė mė i mirė. Pėr dallim nga Siri, Google Now tani mund tė shkojė tek makina kėrkuese Google dhe tė japė rezultate mė tė mira kėrkimi.

Google Now ėshtė njė produkt i pėrfunduar qė funksionon mjaft mirė dhe ėshtė nė fakt i dobishėm dhe i saktė. Pastaj kemi njė dėshtim tė hartave tė Apple, qė nxitėn Tim Cookun qė tė kėrkojė falje dhe njė seksion tė ri nė dyqanin App Store tė Apple pėr aplikacione alternative pėr harta.

Kėshtu po nderohet njė zhvillim i modelit.

Edhe nėse Apple bėn pėrpjekje pėr njė shėrbim tė udhėhequr nga tė dhėnat si Siri apo edhe tė hartave, kjo ndėrmarrje dėshton keqas. Qė tė dy kėto shėrbime bazohen nė shumė palė tė treta si Wolfram Alpha ose Yahoo (pėr Siri) dhe Waze, TomTom, ose Yelp (pėr harta).

Rezultatet janė dy produkte tė paqėndrueshme qė nuk mund tė ju japin atė se ēfarė ju nevojitet. Kur Apple largoi Google-in, gjėrat u pėrkeqėsuan. New York Times gjatė javės sė kaluar foli rreth kėsaj teme kur shkroi pėr apologjinė e Cookut pėr harta.

Dobėsia e ndėrmarrjes nė kėtė fushė do tė mund tė bėhej njė problem mė i madh gjatė kohės teksa smartfonėt bėhen mė tė pėrshtatshėm me informacione dhe softuerė nė internet, njė fushė ku Google, qė bėn softuerin telefonik konkurrent Android, ka pėrparėsinė pėr rikthim nė terrenin shtėpiak. Ky artikull vazhdon tė pėrmend Pingun dhe MobileMeme si dėshtime tė tjera tė ndėrmarrjes Appple, por kėto janė ndryshe.

MobileMe ishte njė rrugė pėr tė sinkronizuar kontaktet dhe e-mailat brenda PC-sė tuaj, uebit dhe iPhone-it ose iPadit. Ping ishte njė rrjet shoqėror i vendosur nė iTunes. Asnjėri nga produktet nuk mbėshtetej nė sasi tė mėdha tė tė dhėnave si hartat dhe Siri.

Dhe pikėrisht ky ėshtė vendi nė tė cilin gjėrat duken tė frikshme pėr Apple. Produktet si MobileMe mund tė rregullohen. (MobileMe nuk ishte aq i keq nė fillim, por iCloud ishte me tė vėrtet njė pėrmirėsim.) Por nėse keni shumė tė dhėna pėr shėrbimet si Siri dhe hartat, atėherė nuk ka asgjė qė mund tė bėhet. Produkti ėshtė vetėm aq i mirė sa edhe tė dhėnat qė i keni.

Ky ėshtė problemi mė i madh me Apple qė ėshtė duke i ndėrprerė tė gjitha marrėdhėniet e Google me iPhone. Google ka pasur vite nė dispozicion qė tė grumbullojė sasi tė shumta tė tė dhėnave tė pėrdoruesve tė saj. Si njė ndėrmarrje harduerike, Apple duhet tė shpresojė qė tė tjerėt tė kenė tė dhėnat qė i nevojiten asaj. Deri sė fundi, ajo mbėshtetej nė Google pėr atė.

Tani ėshtė duke provuar fatin e vet me ndėrmarrjet e tjera. Kjo nuk ėshtė duke funksionuar. Ajo se ēfarė ėshtė vėrtet shqetėsuese ėshtė qė Apple do tė mund tė merrte betejėn e vet me Google nė njė hap mė tej dhe tė futet nė biznesin e kėrkimit, duke e larguar makinėn Google si makinė tė nėnkuptuar tė kėrkimit nė iPhone dhe iPad. Kjo gjė nuk ka shumė gjasė qė tė ndodhė, por janė bėrė disa bisedime qė Apple tė provojė kėrkimin qė kur bleu Sirin disa vite mė parė.

Nėse Apple vėrtet dėshiron qė ta shkatėrrojė Google-in, atėherė mos u befasoni nėse kėrkimi ėshtė shėnjestra e radhės. (PCWorld Albanian)comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia