Teknologjia

Hapet nė Prishtinė pėr herė tė tetė Panairi IT-sė – ITTF

Bota Sot | 04.10.2012 15:14
Hapet në Prishtinë për herë të tetë Panairi IT-së – ITTF

Dje nė kryeqytetin e Kosovės nė Prishtinė u hap Panairi i Teknologjisė sė Informacionit dhe Komunikimit, apo i njohur ndryshe edhe si ITTF, ku viti 2012 paraqet edhe herėn e tetė me radhė tė organizimit tė kėtij panairi tė suksesshėm, ku sivjet siē duket pjesėmarrja ishte e kėnaqshme.

Fjalėn hyrėse nė kėtė panair e mori menaxheri pėr marrėdhėnie publike i Organizatės pėr Ngjarje dhe Kongrese (CEO), Lulzim Krasniqi, i cili mes tė tjerash pėrmendi qė edhe sivjet pėr herė tė tetė me radhė do tė vazhdojė tradita e mbajtjes sė kėsaj ngjarjeje tė rėndėsishme.

Njė fjalė hyrėse mbajti edhe zėvendės ministri i Shėndetėsisė nė Kosovė, pasi nė tė njėjtėn kohė nė afėrsi tė ambienteve ku mbahet ITTF mbahet edhe Panairi i Mjekėsisė.

Nė kuadėr tė panairit pėrveē shpalosjeve tė produkteve nga ndėrmarrje vendore dhe ndėrkombėtare, ėshtė menduar tė mbahen edhe disa prezantime nga pėrfaqėsues vendas dhe tė huaj.

Dy ditėt e para tė panairit do tė ketė prezantime, i cili do tė qėndrojė i hapur tri dite. Gjatė ditės sė sotme, ka ligjėruar Vassilis Christofelis, i cili ėshtė menaxher i Shitjeve tė Kanalit Rajonal tė ndėrmarrjes Oracle, me temėn “Oracle Hardware”, ndėrsa pritet dhe ligjėrata e menaxherit tė llogarisė nė Microsoft, Aleksander Bajkov.

Gjatė ditės sė sotme, e cila ėshtė edhe dita e fundit kur do tė mbahen prezantime nė kėtė panair, por jo dita e fundit e tij, ėshtė planifikuar tė mbahen dy prezantime rreth fushės sė teknologjisė dhe informacionit, ku pritet tė flasin prezantuesit nga ndėrmarrja Cacttus, Petrit Berisha, Gėzim Vatovci dhe Fat Limani, me temėn CISCO IP Telephony/GSM Gateway/SIP Trunking/Green Voice Billing, si dhe pritet tė flas kėshilltari pėr teknologji nė ndėrmarrjen Microsoft, Dimitar Grozdanov me temėn Zgjidhja Private nė Cloud e Microsoftit.

Ky panair pėrveē tė tjerash paraqet njė pasqyrim tė nivelit tė zhvillimit teknologjik nė Kosovė. Duhet pėrmenduar qė megjithė vėshtirėsitė qė paraqiten gjatė organizimit tė ngjarjeve tė tilla tė mėdha, organizata CEO sė bashku me bashkėpunėtorin e saj nė organizimin e panairit, Shoqatėn pėr Teknologji tė Informacionit dhe Komunikimit tė Kosovės, kanė dėshmuar edhe njėherė sukses, pasi kanė arritur tė sjellin nė Kosovė pėrfaqėsues tė ndėrmarrjeve tė mėdha si Microsoft, Oracle etj., si dhe tė ruajnė qėndrueshmėrinė e kėsaj tradite. (PC World Albanian)comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia