Jo të gjitha klikimet kanë rëndësi për reklama - Bota Sot
Jo të gjitha klikimet kanë rëndësi për reklama

Teknologji

E shtunë, 27 gusht 2016

Jo të gjitha klikimet kanë rëndësi për reklama

Më: 4 tetor 2012 Në ora: 15:13

Dituria tradicionale dhe buxheti për reklamat online – masin suksesin në klikime. Derisa kjo mund të funksionojë për reklamat në Google, Facebook-u thotë që përqendrimi në rikthimin për-klikim nuk është metoda më e mirë për bizneset që kërkojnë të marrin vëmendje për markën e tyre.

Matjet për ‘klik’ nuk paraqesin “daljet që ndodhin në dyqanin ushqimor dhe në përfaqësitë për vetura”,- tha Brad Smallwood, i cili është drejtor i çmimit dhe matjes në Facebook, ashtu siç raportoi edhe TechCrunc.

Sipas Smallwood, në vend të kësaj, vlera e vërtetë mbështetet në mbresat e përgjithshme. Arritja dhe përshtypjet ka kohë që kanë formuar shtyllën kurrizore të reklamimit televiziv, por reklamat online kanë synuar që të favorizojnë matjet për-klikime, një rrugë konkrete kjo për të njohur se sa njerëz e panë një reklamë.

Ende, dërgimi përgjatë klikimeve përbën 5 për qind ose më pak të numrit të përgjithshëm të mbresave nga reklama.

Facebook-u shpreson të përcaktojë vlerën e vërtetë të një përshtypjeje të reklamës. Kjo ndërmarrje dëshiron të dijë, për shembull, nëse përdoruesit e rrjetit Facebook që ishin të ekspozuar ndaj reklamave V8, a kanë më tepër gjasa që të blejnë lëngun e domates në dyqan se sa ata që nuk ishin të ekspozuar ndaj reklamave.

Facebook-u mendon kështu dhe shpreson që të dhënat nga Datalogix mund ta vërtetojë këtë.

Datalogix thotë që ka matje të shitjeve nga më tepër se 100 milionë shtëpi në Shtetet e Bashkuara, 10 miliardë e më tepër transaksione individuale dhe më tepër se një trilionë dollarë vlerë të blerjeve, të gjitha të arritura duke bërë ndjekjen e kartave të besueshmërisë së konsumatorëve të dhëna nga shitësit me pakicë.

Nëse Facebook-u dhe Datalogix statistikisht mund të vërtetojnë që mbresat ndihmojnë në klikime, kjo do të jetë bileta e rrjetit shoqëror për të sjellë para në platformat mobile. (PCWorld Albanian)

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test