Teknologjia

Jo tė gjitha klikimet kanė rėndėsi pėr reklama

Bota Sot | 04.10.2012 15:13
Jo të gjitha klikimet kanë rëndësi për reklama

Dituria tradicionale dhe buxheti pėr reklamat online – masin suksesin nė klikime. Derisa kjo mund tė funksionojė pėr reklamat nė Google, Facebook-u thotė qė pėrqendrimi nė rikthimin pėr-klikim nuk ėshtė metoda mė e mirė pėr bizneset qė kėrkojnė tė marrin vėmendje pėr markėn e tyre.

Matjet pėr ‘klik’ nuk paraqesin “daljet qė ndodhin nė dyqanin ushqimor dhe nė pėrfaqėsitė pėr vetura”,- tha Brad Smallwood, i cili ėshtė drejtor i ēmimit dhe matjes nė Facebook, ashtu siē raportoi edhe TechCrunc.

Sipas Smallwood, nė vend tė kėsaj, vlera e vėrtetė mbėshtetet nė mbresat e pėrgjithshme. Arritja dhe pėrshtypjet ka kohė qė kanė formuar shtyllėn kurrizore tė reklamimit televiziv, por reklamat online kanė synuar qė tė favorizojnė matjet pėr-klikime, njė rrugė konkrete kjo pėr tė njohur se sa njerėz e panė njė reklamė.

Ende, dėrgimi pėrgjatė klikimeve pėrbėn 5 pėr qind ose mė pak tė numrit tė pėrgjithshėm tė mbresave nga reklama.

Facebook-u shpreson tė pėrcaktojė vlerėn e vėrtetė tė njė pėrshtypjeje tė reklamės. Kjo ndėrmarrje dėshiron tė dijė, pėr shembull, nėse pėrdoruesit e rrjetit Facebook qė ishin tė ekspozuar ndaj reklamave V8, a kanė mė tepėr gjasa qė tė blejnė lėngun e domates nė dyqan se sa ata qė nuk ishin tė ekspozuar ndaj reklamave.

Facebook-u mendon kėshtu dhe shpreson qė tė dhėnat nga Datalogix mund ta vėrtetojė kėtė.

Datalogix thotė qė ka matje tė shitjeve nga mė tepėr se 100 milionė shtėpi nė Shtetet e Bashkuara, 10 miliardė e mė tepėr transaksione individuale dhe mė tepėr se njė trilionė dollarė vlerė tė blerjeve, tė gjitha tė arritura duke bėrė ndjekjen e kartave tė besueshmėrisė sė konsumatorėve tė dhėna nga shitėsit me pakicė.

Nėse Facebook-u dhe Datalogix statistikisht mund tė vėrtetojnė qė mbresat ndihmojnė nė klikime, kjo do tė jetė bileta e rrjetit shoqėror pėr tė sjellė para nė platformat mobile. (PCWorld Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia