Teknologjia

Aplikacionet Android nė Windows 7 dhe 8

Bota Sot | 04.10.2012 15:13
Aplikacionet Android në Windows 7 dhe 8

Ka kaluar kohė qė kur AMD ka mbajtur kurorėn e performancės ndaj Intel nė luftėn e CPU-ve, por pėrsėri, performanca nuk ėshtė e vetmja rrugė pėr tė fituar konsumatorėt.

Ndėrtuesi i ēipeve Sunnyvale California ka disa truke tė tjera dhe ata kanė krijuar partneritet me njė kompani tė quajtur BlueStack pėr tė ofruar njė emulator Android i aftė tė luajė mbi 500 000 aplikacione Android ekzistuese.

Emulatori do tė optimizohet pėr CPU-tė e AMD-sė, megjithatė si pėrdoruesit e AMD-sė dhe Intel-it mund tė shkarkojnė njė version falas tė kėtij softueri.Pėrdoruesit desktop mund tė mos gjejnė shumė pėrdorim, por kjo do tė funksiononte shumė nė tabletat e Windows 8.

Dyqani i ri i Microsoft Windows 8 aktualisht ofron rreth 200 aplikacione, dhe ka disa produkte tė mira kur krahasohet me iOS dhe Android. Emulatori do tė dallojė tabletat me AMD nė kėtė treg, pėr tu dhėnė atyre njė avantazh tė konsiderueshėm ndaj Intel.

Sipas BlueStack: “Ne kemi punuar bashkė pėr tė optimizuar performancėn e aplikacioneve pėr grafikėn e AMD dhe kompjuterave tė bazuar nė tė. Rezultati ėshtė mahnitės, dhe aplikacionet luhen shumė mirė nė kėto aparate.”

Kjo nuk do tė thotė se emulatori nuk do tė punojė kurrė pėr ēipat e Intel. Si pėrdoruesit e AMD dhe Intel mund tė shkarkojnė versionin beta nga uebsite i BlueStack nė App Player, por padyshim qė nė tė ardhmen do tė jetė nė dispozicion vetėm pėr pėrdoruesit e AMD. (PCWorld Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia