Teknologjia

Zuckerberg takohet me kryeminstrin rus Medvedev

Bota Sot | 04.10.2012 10:02
Zuckerberg takohet me kryeminstrin rus Medvedev

Pronari i rrjetit Facebook, Mark Zuckerberg, ishte nė Moskė gjatė ditės sė hėnė, ku pati njė takim me kryeministrin e Rusisė Dimitry Medvedev.

Zyrtarėt rusė kėrkojnė nga Zuckerberg qė tė zgjerojė operacionet e ndėrmarrjes nė Rusi. Ministri rus i Komunikacionit u shpreh qė kryeministri Dimtrv Medvedev i kėrkoi themeluesit tė rrjetit shoqėror qė tė braktis planet pėr tė tėrhequr programuesit rus dhe nė vend tė kėsaj tė bėjė hapjen e njė qendre hulumtimi nė Moskė.

Sipas Associated Press, njė zėdhėnėse e rrjetit Facebook kishte mohuar qė tė komentonte rreth kėtij takimi, pasi nuk ishte e autorizuar, por ajo tregoi qė ndėrmarrja tani nuk ka ndonjė plan pėr zgjerim nė Rusi.

Kreu i rrjetit shoqėror mė tė madh nė botė, Zuckerberg, gjatė vizitės sė tij nė Rusi nė njė turne pėr garat pėr programim pėr tė identifikuar talentėt e rinj, kishte lėnė veshjen e tij tė zakonshme, duke u pajisur me kostum dhe kravatė pėr takimin e tij me kryeministrin rus.

Ndėrmarrjet ruse tė uebit shpesh komandojnė aksione mė tė mėdha tė tregut vendor se sa tė ndėrmarrjeve nė Shtetet e Bashkuara.

Facebook-u ka rreth 9 milionė pėrdorues nga Rusia, ndėrsa rrjeti vendor VK ka rreth 34 milionė. (Associated Press/PC World Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia