Teknologjia

Samsung padit Apple pėr shkelje tė tė drejtave tė patentės

Bota Sot | 03.10.2012 13:04
Samsung padit Apple për shkelje të të drejtave të patentës

Siē edhe kishte premtuar, Samsung-u ngriti njė padi kundėr Apple nė Gjykatėn Federale Amerikane nė Kaliforni, nė lidhje me shkeljen e tė drejtave tė patentave qė lidhen me teknologjinė LTE tė integruar nė iPhone-in 5.

Samsung-u kėtė veprim e kishte paralajmėruar para prezantimit tė iPhone 5, por i’u desh kohė pėr tė shqyrtuar ēdo detaj.

Pasi kompania dyshoi se Apple nė kėtė pajisje po pėrdor patentat e tyre pa leje, zyrtarėt e Samsung-ut kėtė akuzė e kanė shtuar tashmė nė kontekstin ekzistues, pra pas gjithė vėzhgimeve dhe konstatimeve tė bėra.

Samsung-u ka deklaruar: “Nuk kemi shumė zgjidhje pėr tė ndėrmarrė hapat e duhur pėr tė mbrojtur pronėsinė tonė intelektuale”.

Tė rikujtojmė se Samsung-u kėtė verė nė njė gjykatė amerikane humbi nė njė mosmarrėveshje me Apple ku u shpall fajtor pėr shkelje tė drejtave tė patentave tė Apple, nė mes sė cilave edhe atė tė kopjimit tė dizajnit.

Shumė analistė pajtohen me mendimin se Samsung nga Apple kopjoi me tė vėrtet shumė gjėra, por sipas tyre ėshtė i dukshėm keqpėrdorimi nga Apple i ligjit amerikan tė patentave i cili praktikisht mundėson patentimin sidomos tė formave gjeometrike.

Se sa do te ketė Samsung-u sukses nė misionin e tij, mbetet tė shihet, por dihet qė ta mundėsh njė kompani amerikane nė tokėn e saj nuk ėshtė e lehtė. (PCWorld Albanian)comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia