Teknologjia

SHBA, zhbllokohet shitja e tabletave “Samsung”

Bota Sot | 02.10.2012 20:51
SHBA, zhbllokohet shitja e tabletave “Samsung”

Ndalimi i shitjes sė tabletave tė kompanisė “Samsung Electronics” nė Shtetet e Bashkuara ėshtė hequr nga njė gjykatė amerikane.

Gjyqtarja Lucy Koh dha vendimin duke shfuqizuar ndalimin qė ishte vendosur nė kuadėr tė betejės gjyqėsore pėr patentėn e tabletave me “Apple”.

Ndalimi hyri nė fuqi mė 26 qershor. Nga ana tjetėr, “Samsung” depozitoi tė martėn njė padi ndaj produktit tė fundit tė “Apple”, iPhone 5, duke thėnė se ka shkelur patentėn e tij.

“Apple” dhe “Samsung”, dy kompanitė lider nė tregun fitimprurės tė smartphone-ve, janė pėrfshirė nė njė betejė ligjore lidhur me ekskluzivitetin e ideve pėr produktet e tyre nė tė paktėn 10 shtete.

Vendimi pėr tė ndaluar shitjen e tabletės “Galaxy Tab” ishte marrė pas njė gjyqi njėmujor mes dy kompanive.

Nė gusht, nė pėrfundim tė gjyqit, “Apple” siguroi fitoren pėr akuzėn ndaj “Samsung” se kishte kopjuar iPhone-in dhe iPad-in e saj pėr tė realizuar produktet e veta.

Gjithashtu, kompania e themeluar nga Steve Jobs mori edhe njė dėmshpėrblim prej 1 miliard dollarėsh pėr shkak tė dėmeve qė i ishin shkaktuar.

Gjithėsesi, juria kėtė herė vendosi se “Samsung” nuk e kishte shkelur patentėn, qė u bė motivi kryesor pėr ndalimin e shitjes sė tabletės sė saj. Pėr rrjedhojė, “Samsung” kėrkoi qė embargoja tė hiqej.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia