Teknologjia

BE-ja bie nė konflikt me Apple-in

Bota Sot | 02.10.2012 19:15
BE-ja bie në konflikt me Apple-in

Reding u bėn thirrje shteteve anėtare tė veprojnė kundėr prodhuesit amerikan tė kompjuterave.
Google-i ka pasur rastin tė njihet me mbrojtėsit e konkurrencės nė Bruksel. Tani po bėhet gati edhe Komisarja e BE-sė pėr Drejtėsinė Viviane Reding qė t'i tregojė njė sipėrmarrjeje amerikane se si luhet sipas rregullave evropiane. Megjithėse ajo mund ta bėjė kėtė vetėm nė mėnyrė tė tėrthortė: Reding u ka bėrė thirrje shteteve anėtare qė tė veprojnė kundėr prodhuesit amerikan tė kompjuterave Apple (sepse ky krijon iluzion te blerėsi nė lidhje me tė drejtat e garancisė).
"Apple Care" - kjo tingėllon mirė, tingėllon sikur: Apple-i kujdeset. Kush blen njė iPhone, iPad apo Mac, atij koncerni amerikan i komjuterave i ofron njė "plan mbrojtjeje" pėr produktet. Me kėtė, garancia e prodhuesit Apple zgjatet nga njė vit nė dy ose nė tri vite. Natyrisht, njė pėrkujdesje e tillė ka ēmimin e vet (sidoqoftė, nė rastin e njė Mac Book-u 249 euro).
Dhe Komisioni Evropian ka edhe diēka pėr tė kritikuar: "Duket se Apple-i nuk u jep konsumatorėve informacione tė qarta, tė vėrteta dhe tė plota mbi garancinė qė u takon atyre sipas tė drejtės sė BE-sė."
Akuza ndaj Apple-it: Sipėrmarrja lė pa thėnė qė e drejta e BE-sė kėrkon sidoqoftė njė garanci dyvleēare pėr produktet e reja. Kjo ėshtė thjesht keq, thotė Klaus-Heiner Lehne, kryetari i Komisionit Juridik nė Parlamentin Evropian: "Tė paktėn kjo nuk bėn tė qartė qė ēdo klient gėzon automatikisht prej sė drejtės ekzistuese njė garanci pėr dy vjet."
Mirėpo, gjigantit tė kompjuterave i duhet shtuar si plus qė garancia Apple Care shkon pėrtej garancisė normale dhe vlen pėr shembull pėr tė gjitha mangėsitė (pra, jo vetėm pėr ato qė ekzistonin nė momentin e blerjes). Por, thotė Klaus-Heiner Lehne, nė praktikėn ligjore ky dallim ėshtė minimal: "Pėr kėtė arsye unė vazhdoj tė kem qėndrimin: Nuk ka rėndėsi nėse Apple-i mund tė ketė tė drejtė nė pikėpamje tė normave juridike, sjell keqkuptime. Prandaj Apple-i duhet ta bėjė tė qartė kėtė."
Bashkė me deputetė tė tjerė tė BE-sė Lehne i ka shkruar njė letėr proteste Komisares pėr Drejtėsinė Viviane Reding. Edhe njėmbėdhjetė shoqata tė mbrojtjes sė konsumatorėve kanė dorėzuar ankesė nė Bruksel kundėr politikės sė informimit tė Apple-it.
Dhe Reding-u ka reaguar: Nga ana e saj ajo u ka shkruar letėr ministrave tė shteteve tė BE-sė, pėrgjegjės pėr mbrojtjen e konsumatorėve. Pėr pėrmbajtjen zėdhėnėsja e saj thotė: "Pra ne presim qė shtetet anėtare tė veprojnė kundėr Apple-it mbi bazėn e ligjeve tė tyre kombėtare."
Komisarja nuk mund tė ndėrhyjė drejtpėrdrejt, pasi nė ēėshtje tė mbrojtjes sė konsumatorėve Brukseli vetėm mund tė ankohet qė shtetet anėtare nuk respektojnė ligjet evropiane. Ekziston edhe direktiva pėr praktika biznesi tė pandershme. "Sipas tė cilės shtetet anėtare duhet tė konstatojnė nėse njė tregtues krijon disi iluzion te konsumatori." (thotė zėdhėnėsja Andreeva).
Nė Itali sipėrmarrja ėshtė dėnuar ndėrkohė pėr shkak tė "Apple Care"-it me njė gjobė 900.000 euro. Apple-i ka reaguar ndėrkohė dhe nė faqen e vet tė internetit pėr shitjet ka shtuar njė link nė lidhje me rregullat evropiane. Mirėpo, pėr Komisionin Evropian informacionet e dhėna atje nuk mjaftojnė ende.comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia