Teknologjia

Shitja e telefonave mobilė pa mbushės

Bota Sot | 02.10.2012 18:46
Shitja e telefonave mobilë pa mbushës

Operatori mobil O2 ka paralajmėruar qė do tė fillojė shitjen e telefonave tė “menēur” pa mbushės. Tani pėr tani bėhet fjalė pėr high-end modelin e paemėrtuar nga HTC, por nė plan ėshtė qė tė vazhdohet tė zgjerohet ky opcion me tė gjitha pajisjet nė ofertė deri nė vitin 2015.

Sipas pohimeve nga ky operator, deri te ky vendim erdhi pasi qė shumica e blerėsve nuk i shfrytėzojnė mbushėsit tė cilėt i marrin me telefona mobilė. Thonė qė madje 70 pėr qind tė 30 milionė blerėsve nė vit tė aparateve smartphone nė Britani tė Madhe tashmė kanė mbushin adekuat pėr telefonin e ri. Sipas vlerėsimeve tė tyre, nė Britani tė Madhe ekzistojnė 100 milionė mbushės tė cilėt nuk shfrytėzohen. Natyrisht, me telefonat mobilė edhe mė tutje do tė liferohet kablli USB pėr lidhje nė kompjuter ose nė mbushėsin ekzistues, por vetė mbushėsi do tė mund tė blihet ndaras.

Me largimin e pajisjeve tė panevojshme HTC dhe O2 mendojnė tė kursejnė nė paketim dhe transport tė aparateve, ndėrsa do tė zvogėlohet edhe numri i mbushėsve tė cilėt i mbajnė nė sirtarė blerėsit, dhe tė cilėt nuk i shfrytėzojnė.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia