Teknologjia

Sa tė dhėna nė ditė pėrpunon Facebook

Bota Sot | 02.10.2012 14:34
Sa të dhëna në ditë përpunon Facebook

Facebook ka bėrė tė ditur disa fakte interesante mbi volumin e tė dhėnave qė pėrpunon.

Sistemi pėrpunon 2.5 miliardė pjesė pėrmbajtjeje dhe mbi 500 TB(terabajt) tė dhėna ēdo ditė. 2.7 miliardė klikime "pėlqej" dhe 300 milionė foto ngarkohen ēdo ditė nė Facebook.

Po ashtu, sistemi skanon rreth 105 TB tė dhėna ēdo gjysėm ore. 70 000 pyetje ekzekutohen ēdo ditė.

Duke pėrpunuar tė dhėna kaq shpesh (nė ditė), Facebook-u arrin tė ofrojė produkte tė reja, tė kuptojė reagimet e pėrdoruesve si dhe tė modifikojė dizajnin nė varėsi tė preferencave gjithmonė e nė ndryshim tė njerėzve.

Njė statistikė tjetėr ėshtė se mbi 100 PB tė dhėna ruhen nė njė disk cluster tė vetėm Hadoop. I pyetur mbi volumin e kėtyre llojeve disqesh, zv/presidenti inxhinierik Jay Parikh tha pa hezituar se Hadoop cluster-i i tyre ėshtė mė i madh se ai i Yahoo-sė dhe se besojnė se ai mund tė jetė edhe mė i madhi nė botė.

Duke marrė parasysh kėtė numėr tė madh tė dhėnash, Facebook nuk ka nevojė tė bėjė ndryshime dhe tė shohė impaktin e tyre mė vonė.

“Thjesht duke parė tė dhėnat historike, ne arrijmė tė vlerėsojmė njė model para se ta paraqesim. Ne simulojmė mė kėto tė dhėna dhe nxjerrim mė pas pėrfundimet,”- u shpreh Parikh. (PCWorld Albanian)comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia