Teknologjia

Ja se si ta riktheni butonin Start nė Windows 8

Bota Sot | 02.10.2012 12:10
Ja se si ta riktheni butonin Start në Windows 8

Nė Windows 8, edhe butoni Start edhe menyja klasike Start nuk janė mė. Nėse nuk e pėlqeni ekranin e plotė, ekranin fillues tė stilit Metro, kėtu ėshtė njė aplikacion i ri me burim tė hapur qė do tė largojė tė gjitha vėshtirėsitė tuaja nė Windows 8.

Aplikacioni quhet Classic Shell dhe ai e bėn pikėrisht atė tė cilėn e tregon edhe emri i tij. Ai u mundėson pėrdoruesve qė tė fusin butonin Start nė desktop nė Windows 8 dhe ta rregulloni atė rrugė tė ndryshme.Ja lista e plotė e funksioneve tė Classic Shell nga faqja e zhvilluesit:

- “Drag and Drop” qė jua mundėson organizimin e aplikacioneve

- Opsionet pėr tė paraqitur Favoritet, zgjerimi i Control Panel, etj.

- Paraqet dokumentet e pėrdorura sė fundi. Numri i dokumenteve qė paraqiten mund tė ndryshohet

- I pėrkthyer nė 35 gjuhė, pėrfshinė pėrkrahjen nga e djathta nė tė majtė pėr gjuhėn arabe dhe hebraike

- Nuk pamundėson funksionin e menysė origjinale Start nė Windows. Ju mund t’i qaseni asaj duke shtypur Shift+ duke klikuar nė butonin Start

- Klikoni me tė djathtėn nė ndonjė gjė nė meny pėr ta fshirė, riemėruar, radhitur, ose duke kryer punė tė tjera

- Kutia pėr kėrkim ju ndihmon nė gjetjen e programeve tuaja pa hyrė nė rrugėn e shkurtesave tė tastierės

- Ėshtė nė dispozicion pėr sistemet 32 dhe 64-bit

- Ofron pėrkrahje pėr ndėrfaqe, pėrfshirė ndėrfaqet shtesė tė palėve tė treta

- I mundshėm pėr t’u ndryshuar si pėr nga pamja ashtu edhe pėr nga funksioni

- Pėrkrahje pėr Qasje Aktive nė Microsoft

- Ndryshon butonin “All Programs” nė menynė Windows nė njė meny rėnėse (Vista dhe Windows 7)

- Fut njė buton tė ndryshuar Start (Windows 7 dhe 8)

- Dhe e fundit por jo mė pak e rėndėsishmja – ėshtė FALAS!

Classic Shell ėshtė nė dispozicion falas dhe mund ta shkarkoni kėtu. (PCWorld Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia