Teknologjia

BE kundėr Apple

Bota Sot | 01.10.2012 20:50
BE kundër Apple

Bashkimi Europian ėshtė vendosur kundėr Apple dhe i kėrkon kompanisė amerikane tė shtrijė afatin kohor tė ofrimit tė garancisė pėr produktet e saj ndaj klientėve europianė nė 2 vjet dhe tė heqė pagesėn pėr vitin e dytė tė kėsaj garancie.

Zv/komisionerja pėr Drejtėsinė e Bashkimit Europian u dėrgoi njė letėr 27 ministrave tė mbrojtjes sė konsumatorit.

Nė letrėn e saj, zv/komisionerja thotė se Apple ka abuzuar nė tė paktėn 11 vende tė BE-sė me fushatat e marketingut dhe kėrkon qė tė thellohet hetimi pėr tė zbardhur nėse ka ndonjė abuzim tė mundshėm e tė dėnueshėm tė gjigantit amerikan.

Sipas Reding Apple pas pėrfundimit tė vitit tė parė tė garancisė pėr tė gjitha produktet e saj, vitin e dytė e ofronte kundrejt njė pagese. Kjo bie ndesh me rregullat dhe ligjet e BE-sė pėr mbrotjen e konsumatorit.

Nė fakt “Apple” ka marrė njė gjobė prej 900 mijė eurosh nė Itali pėr shkelje tė tė drejtave tė konsumatorit pėr rastin nė fjalė. Kėtij rasti i referohet edhe zv/komisionerja Reding nė letrėn e saj pėr ministrat e 27 vendeve anėtare tė unionit.

“Nga njė rast nė Itali vėrehet se shitėsit, pėr tė bėrė qė ofertat e tyre tė garancisė tė duken mė tėrheqėse, kanė refuzuar tė informojnė konsumatorėt mbi tė njėjtėn garanci qė e pėrfitojnė pa pagesė nė tė gjithė territorin e Bashkimit Europian”, thuhet nė letėr.

Ēfarė rrezikon Apple? Nė rast tė gjetjes sė rasteve analoge edhe nė vendet e tjera tė Bashkimit Europian, kompania amerikane rrezikon tė gjobitet nga njė shumė e majme pėr shkelje tė tė drejtave tė konsumatorit.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia