Teknologjia

Apple ka patentuar mbushėsin universal tė baterive

Bota Sot | 01.10.2012 17:57
Apple ka patentuar mbushësin universal të baterive

Kompanisė Apple i ėshtė ndarė nė SHBA patenta pėr sistemin universal pėr mbushje tė baterive.

Patenti i Apple i quajtur ”Battery charging system for mobile and accessory device” pėrshkruan sistemin e thjeshtė i cili pėrbėhet nga kompjuteri (host system), mbushėsi i baterisė dhe pajisjet e ndryshme tė cilat mbushen. Vetė mbushėsi i baterisė mbushet pėrmes kompjuterit i cili nė fotografi duket si iMac me sllot pėr bateri tė vendosur anash. Kur mbushet atėherė lidhet nė tastierė, mi, telefon tė “menēur” apo ēfarėdo pajisje tjetėr baterinė e tė cilės duhet ta mbushė.

Nė esencė mbushėsi i baterive i Apple ka tė njėjtin funksionalitet sikurse edhe shumė mbushės tjerė tė cilėt me ndihmėn e baterive tė veta i mbushin bateritė e telefonave mobilė dhe pajisjeve tjera mobile. Vetėm se nuk e pėrdorin lidhjen micro USB qė tani ėshtė standarde, por ndonjė konektor tė vetin universal i cili u pėrgjigjet edhe pajisjeve tjera. Apple e ka paraqitur kėtė patentė nė vitin 2007, pra shumė mė herėt se tė bėhej standard konektori universal USB.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia