Teknologjia

SHBA, konkurs pėr sistemin e ardhshėm kriptografik

Bota Sot | 01.10.2012 16:04
SHBA, konkurs për sistemin e ardhshëm kriptografik

Si Departamentit Amerikan i Tregtisė ashtu dhe Instituti Kombėtar i Standardeve dhe Teknologjisė (NIST) nė SHBA pėrgatiten tė shpallin fituesin e konkursit pėr tė gjetur sistemin kriptografinė(kriptologjinė) e gjeneratės sė ardhshme, i njohur si cryptographer Bruce Schneier.

Funksionet hash-kriptografike kanė shumė aplikacione nė sigurimin e informacionit dhe janė pėrdorur zakonisht pėr tė verifikuar vėrtetėsinė e tė dhėnave. Kėto funksione kanė kthyer njė pjesė tė informacionit nė njė varg tė vetėm tė dhėnash. Pėr shembull, fjalėkalimet e pėrdoruesve janė ruajtur zakonisht nė formė tė sheshuar brenda bazave tė tė dhėnave nė mėnyrė qė tė parandalohet ekspozimi i tyre, nėse baza e tė dhėnave ėshtė e komprometuar.

Ēdo herė njė pėrdorues pėrpiqet tė vėrtetoj kundėr njė kėrkese dhe njė hash ėshtė llogaritur pėr fjalėkalimin qė furnizon dhe ėshtė krahasuar me atė tė depozituara tashmė nė bazėn e tė dhėnave tė kėrkesės.

NIST ka shpallur konkursin publik “ kriptografik hash algorithm” nė nėntor tė vitit 2007 me qėllimin e gjetjes sė njė algoritmi tė ri hash qė do tė jetė i standardizuar.

Pas pesė vjetėsh dhe tre raundesh pėrzgjedhjesh numri ėshtė reduktuar nga 64 funksione tė paraqitura fillimisht me vetėm pesė dhe Instituti Kombėtar i Standardeve dhe Teknologjisė (NIST) pritet tė shpallė fituesin kėtė viti.

“Ideja e standardizimit tė njė funksioni tė ri hash erdhi nė vitin 2006”, -tha Schneier , i cili ėshtė njėri prej pjesėtarėve tė ekipeve tė njėrit prej funksioneve kriptografike qė ėshtė pėrfshirė nė listėn finale tė konkursit. (PCWorld Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia